چهارشنبه ٠١ بهمن ١٣٩٩ فارسي|Italian
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
ميدان آزادي - تهران
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

عنوان مقاله: نژادپرستي  در ورزشگاه های ایتالیا
نويسنده: نوید رسولی کارشناس رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در ایتالیا

مقدمه:

چندی پیش، تیم فوتبال آ اس رم ایتالیا به علت رفتار نژادپرستانه هواداران این تیم در جریان دیدار روز یکشنبه 22 اردیبهشت تیم‌های رم و میلان به پرداخت 50 هزار یورو جریمه محکوم شد.

کمیته انضباطی سری آ ایتالیا نیز روز دوشنبه اعلام کرد طرفداران آ اس رم در جریان این دیدار شعارهای نژادپرستانه بر ضد سه تن از بازیکنان تیم حریف سر دادند.

این دیدار در اوایل نیمه دوم به مدت دو دقیقه متوقف شد تا به حاضران در ورزشگاه در این زمینه هشدار داده شود.

بنابه گفته سرمربی تیم میلان، ماریو بالوتلی مهاجم سیاهپوست این تیم و تیم ملی بویژه هدف این شعارها بوده است. باشگاه آ اس رم نیز با انتشار بیانیه‌ای رفتار تماشاگرانش را محکوم کرد.

رئیس فدراسیون فوتبال ایتالیا گفت که قصد دارد از میشل پلاتینی، رئیس اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) بخواهد قانون سختگیرانه ای برای مبارزه با نژادپرستی در این رشته ورزشی ارائه کند.

«جان کارلو آبه ته»، افزود: «درکنگره کمیته اجرایی یوفا که 24 مه در لندن برگزار می شود، پیشنهاد خواهد کرد به جای مجازات پرداخت جریمه که هم اکنون اجرا می شود، قوانین ضد نژادپرستانه سختگیرانه تری تصویب شود.»

وی با انتشار بیانیه ای خواست در صورت بروز حوادثی مشابه آن چه که در ورزشگاه سن سیرو در دیدار تیم های میلان و رم رخ داد، جایگاه تماشاگران بسته شود.

وی افزود: «جریمه، مشکل نژادپرستی را حل نمی کند، زیرا مردم اهمیتی نمی دهند باشگاهشان 10 یورو جریمه می شود یا 20 هزار یورو. ما باید از ورود برخی از هواداران خاص به ورزشگاه ها جلوگیری کنیم. برای این کار باید بلیت ها را با نام تماشاگران صادر نماییم تا بتوانیم از حضور افراد خاص در ورزشگاه ها جلوگیری کنیم.»

آبه ته گفت: «در صورت تکرار حوادث مشابه، اگر لازم شد می توان بخشی از جایگاه تماشاگران را بست.»

جیانی اینفانتینو، دبیر کل یوفا ماه پیش از امکان مجازات های سنگین تر از جمله محرومیت از ده بازی برای بازیکنانی سخن گفت که مرتکب رفتارهای نژادپرستانه می شوند. وی همچنین گفت: «می توان برای باشگاه ها تنبیه های سختگیرانه تری در نظر گرفت، از جمله بستن موقت یا کامل ورزشگاه آنها.»

سپ بلاتر، رئیس فیفا با ابراز نگرانی از شروع دوباره موج نژاد پرستی در ورزشگاه های ایتالیا گفت: «صحبت کردن درباره این موضوع کمی پیچیده شده است و همه ما متعهدیم که برای مبارزه با آن به جای حرف زدن، وارد عمل شویم. بدون شک کار گروه مبارزه با نژاد پرستی و تبعیض نژادی با حضور 209 عضو رسمی فیفا تدابیر جدی تری را برای از بین بردن این مشکل خواهد اندیشید.»

پیش تر نیز هواداران تیم فوتبال اسپانیا در جریان دیدار این تیم با ایتالیا در یورو ۲۰۱۲ رفتارهای نژادپرستانه‌ای علیه بازیکن سیاه‌پوست آبی‌پوشان بالوتلی نشان دادند.

البته این مهم تنها به ورزش ایتالیا ختم نمی شود برای مثال درپی معرفی وزیر سیاهپوست و کنگویی الاصل مهاجرت ایتالیا خانم «سسیل كییِنگی» در تركیب كابینه «انریکو لتا» نخست وزیر جدید، سایت‌های نوفاشیستی و اعضای حزب راست‌گرای افراطی «اتحاد شمال» در صحن پارلمان، شبكه‌های تلویزیونی و پایگاه‌های اینترنتی ایتالیا به توهین و ناسزا علیه كیینگی پرداخته‌اند. اهانت، توهین و ناسزای سیاستمداران و راست‌گرایان به نخستین وزیر زن آفریقایی تبار در ایتالیا، از مشكلات نژادپرستانه و زن ستیزی در عرصه سیاست این كشور اروپایی پرده برمی دارد.

برخی از پایگاه‌های اینترنتی در ایتالیا، این وزیر زن سیاهپوست را با الفاظ ركیك و توهین‌آمیز همچون «میمون كنگویی»، «زوما» و «دشمن سیاه ایتالیا» هدف قرار داده‌اند.

 

ملاحظه:

نژادپرستی نوع خاصی از تعصب است که بر مبنای استدلالات نادرست و عمومیت دادن برخی خصوصیات به گروهی از انسان ها، به گونه‌ای غیر قابل انعطاف، شکل می‌گیرد. تعصب از کلمه لاتین «پرجودیسم» که به معنای پیش داوری کردن پیش از روشن شدن حقایق است، ریشه می‌گیرد. هرگاه فردی یا افرادی اجازه دهند عقاید متعصبانه اشان مانع از رشد و حرکت دیگری شود، تبعیض نژادی رخ داده ‌است و آنها عاملان تبعیض نژادی هستند.

به تعریف بسیار ساده، نژادپرستی نوعی از تبعیض است که متمرکز بر تفاوت‌های نژادی حاصل از تفاوت‌های ظاهریِ جسمی فیزیکی است. به عنوان نمونه، چون سفید بودن نشانۀ برتری است و من سفیدم و تو سفید نیستی، پس من از تو برترم.

 در قرون گذشته درگیری میان سه نژاد اصلی قفقازی، آسیایی و سیاهپوست همواره وجود داشته که گاه شامل محرومیت‌های اجتماعی ناشی از خودستایی بوده و زمانی منجر به نسل کشی‌های تحت حمایت حکومت ها شده ‌است. نژاد پرستی احساس ترس یا نفرتی است نابجا از یک انسان تنها به دلیل نژاد وی. حتی زمانی که رنگ پوست مطرح نباشد عوامل دیگری چون زبان، مذهب، ملیت، جنسیت و ... منجر به بروز تعصبات می‌گردد.

انسان این باور را در آغاز به دنیا آمدن با خود نداشته ، بلکه آن‌ را از محیط و در محیط کسب کرده‌ است. یک قسمت آن شاید برگردد به حسِ ناامنیِ درونیِ خودِ او. چون احساس حقارت می‌کند، به دنبال جلوه‌هایی می‌گردد تا این حس را کاهش دهد یا پنهان کند.

جامعه شناسان، مورخان و انسان شناسان معتقدند وقتی دو گروه با رنگ پوست و ظاهر فیزیکی متفاوت با هم در تماس قرار می‌گیرند و بر سر یک موضوع رقابت می‌کنند، تبعیض نژادی با شدت و خشونت بیشتری بروز می‌کند. فوتبال به عنوان یکی از پر طرفدارترین مسابقات ورزشی نیز از این قاعده پیروی می کند.

جوامعی که عاری از هر گونه درگیری نژادی هستند از پتانسیل همه شهروندان خود بهره برده و به سوی حذف این تعصبات گام می‌بردارند. برای این کار علاوه بر آگاهی‌دهی و افزایش تعامل اجتماعی، به نظر می رسد نخستین گام این است که باید موجودیت مشکل را «انکار» نکرد، رویش سرپوش ننهاد و پنهانش نساخت. بالعکس پذیرفت که «نژادپرستی» مشکلی است که باید برای کاهش یا رفع آن تلاش کرد. گام دوم این که پذیرفت؛ دنیا به مرحله‌ای رسیده که جای پناه بردن به قالب‌های کوچک و «رقابت کردن» در همان محدودۀ کوچک را باید با «همکاری» عوض کرد و قدرت و پیشرفت را در «همکاری» و پشتیبانی از هم‌دیگر جستجو نمود.

در سال2012 میلادی، 59 مورد رفتارهای نژادپرستانه در ورزشگاه‌های ایتالیا گزارش شده که همگی مربوط به سیاهپوستان بوده است.

ماریو بالوتلی از غنا به عنوان فرزند خوانده به ایتالیا آورده شد و همین مسئله باعث گردیده است که افراطی‌ها از دو سو او را مورد حمله نژادپرستانه قرار دهند. بالوتلی کسی است که زندگینامه‌اش گویای همه تغییرات و تضادهایی است که جامعه ایتالیا از سر گذرانده است. جامعه‌ای که لازم نیست یک ستاره فوتبال باشید که نژادپرستی را در آن درک کنید. هر فرد سیاهی که در ایتالیا است این تجربه را درک کرده است و محدود به استادیوم‌ها نیست.

بالوتلی در بازی های جام ملت های اروپا 2012 پس از زدن دومین گل خود به آلمان پیراهن خود را درآورد و با صدای بلند فریاد زد که او یک سیاه ایتالیایی مغرور است. او عضلات پیچیده خود را به شکل یک بدنساز نمایش داد و گفت که این پوست سیاه ایتالیایی من است. به نظر می‌رسد که خطاب او به کشوری بود که او را به مثابه یک شهروند پذیرفته است، اما مردمش او را نپذیرفته‌اند؛ کشوری که در چنبره تبعیض است و کرامت او را نفی می‌کند. او آنجا به عنوان یک ایتالیایی قهرمان سیاه و مغرور ایستاد و هم تیمی‌ها و تمام ایتالیا را فراخواند که در آغوشش بگیرند. قبل از رفتن به منچستر او کسی بود که بر ضدش، نژادپرستی بسیاری اعمال می‌شد.

باید بر این مهم اذعان داشت که نمادهای ورزشی در تغییر گفتمان‌های عمومی تأثیر و اهمیت دارند.

تعداد زیادی از اعضای تیم فرانسه را - که قهرمان جام جهانی 98 شدند- بچه‌های مهاجران تشکیل داده بودند، اما حتی همین موفقیت بزرگ برای فرانسه را «لوپن» به عنوان پسرفت فرانسه تفسیر کرد و گفت که تیمی به نام فرانسه قهرمان جهان شده که اصیل نیست. کاری که ورزش می‌تواند انجام دهد ایجاد سویه‌های امید برای کشوری چند نژادی است تا نژادها پذیرفته شوند.

 در مقاله‌ای که در مجله انگلیسی «بریتیش فیوچر» به قلم «ساندر کت والا» با عنوان «آیا بالوتلی می‌تواند نسل را در ایتالیا تغییر بدهد؟» منتشر شد، این استاد دانشگاه می‌نویسد: «نجواهای نسل بالوتلی در حالی که ایتالیا در خصوص سهم بچه‌های مهاجر در پیشرفت جامعه متفاوت فکر می‌کند، می‌تواند امیدآفرین باشد. حتی استفاده از کلمه «مهاجر» برای غیرسفید پوستان به دنیا آمده در ایتالیا از والدین مهاجر نشان می‌دهد که هنوز راه طولانی‌ای برای جامعه‌ای که با قومیت‌ها و زبان‌های مختلف کنار نیامده، باقی مانده است.»

 مسئله نژادپرستی در ایتالیا تنها پدیده‌ای متعلق به راست افراطی نیست ودر کل جامعه کم و بیش وجود دارد. آن روزنامه ایتالیایی‌ای که کارتونی درباره بالوتلی چاپ کرد که تا پیش از این هیچ کاریکاتور اینچنینی را از بازیکنان فوتبال چاپ نکرده بود. همین که مسئولان این روزنامه گفته‌اند که کارتون‌شان نژادپرستانه نیست نشان می‌دهد که این جامعه هنوز درک درستی از نژادپرستی ندارد.

درایتالیا معمولاً مهاجران خوبند تا موقعی که ناپیدا هستند. آنها با شما کاری ندارند و حقوق‌شان هم مهم نیست و در آشپزخانه‌ها و توالت‌ها کار می‌کنند. بسیاری از کسانی که در زلزله اخیر ایتالیا کشته شدند مهاجرانی بودند که به اجبار در کارخانه‌های ناامن مرکزی کار می‌کردند.

تجربه زندگی سیاهان در ایتالیا خیلی سخت است. قرار نیست آنها مشهور باشند، قرارنیست پولدار و موفق باشند. قرار نیست یکی از ما باشند.

چندی پیش یک روزنامه ایتالیایی تیتر زد که ما آلمان‌ها را سیاه کردیم. در زبان محاوره، «سیاه کردن» یعنی داغون‌شان کردیم. سیاه یعنی این که تحقیرشان کردیم.

گروه های ضد نژادپرستی امیدوارند در آینده ای نه چندان دور با پرداختن بیشتر به پدیده مخرب نژاد پرستی در ورزشگاه ها، زمینه های گفتگو درباره نژاد پرستی در مقیاس های بزرگ تر مهیا گردد.

 منابع:

http://www.gazzetta.it

http://www.rawanonline.com/psychology-of-racism-htm

http://www.time.com/time/magazine

www. forza italian football.it

http://www.nimrooznews.com

 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
آدرس فیس بوک رایزنی فرهنگی

اینستاگرام  رایزنی فرهنگی

کانال تلگرام رایزنی

سفارت جمهوری اسلامی ایران - رم

صفحه رایزنی فرهنگی در یوتیوب

گزارش های تصویری حمید معصومی نژاد در فیسبوک

ايرانيان خارج از کشور

واحد مرکزی خبر

پرتال ایران

زبان فارسي

فارسي بياموزيم

مؤسسه اسلامي امام مهدي (عج)
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 3833
Visitorsofday : 95
Visitorsofpage : 1560622
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 1.5469

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت