پنج شنبه ٠٦ آذر ١٣٩٩ فارسي|Italian
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
اصفهان - سي و سه پل
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   
نگاهی به وضعیت سالمندان و بازنشستگان در کشور ایتالیا

 منبع :

 نويسنده : رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران - رم    ایمیل : istitutoculturaleiran@gmail.com

 نوشته شده در تاريخ : 1389/09/27  
 

 

نگاهی به وضعیت سالمندان و بازنشستگان در کشور ایتالیا و بررسی عادات و روش زندگی آنان و همچنین بررسی اجمالی  آخرین قوانین وضع شده توسط دولت ایتالیا برای سالمندان و بازنشستگان در این کشور،از منظر استفاده از توانایی های این قشر در جامعه که در واقع همان جوانان گذشته بوده اند، از اهداف محوری برای جمع آوری این تحقیق بوده است.

فراموشی این مهم که چگونه می توانیم زندگی سالمندان را که بخش بسیار مهمی از جامعه هستند را طولانی تر و دوست داشتنی تر کنیم، در سال های اخیر مشکلات بسیاری را در برنامه ریزی های اغلب کشورهای دنیا به وجود آورده است.تغییرات اجتماعی بیش از هر چیز در جامعه بر روی طبقه سالمند و بازنشسته تاثیر گذاشته و تضاد ها و دردسرهای متعددی را به دنبال داشته است.عدم برنامه ریزی های صحیح برای این طبقه که به "زمان یا سن سوم"معروف هستند (یعنی دوران کودکی و جوانی را پشت سر گذاشته و به سالمندی رسیده اند) موجب شده که این قشر همواره احساس کنار گذاشته شدن و عدم خوشحالی از زندگی موجود را به همراه داشته باشد.

برای سخن گفتن درباره بازنشستگان، قوانین اجتماعی که برای آنان وضع شده و می شود و بررسی ایجاد شرایط مطلوب و استفاده بهینه از این قشر در کشور ایتالیا، لازم است ابتدا به بررسی برخی از عادات،اعتقادات و حتی نگرانی های اجتماعی این طبقه اجتماعی بپردازیم.

در چند  سال اخیر، جامعه ایتالیا با حجم زیادی از سالمندان در کشور خود روبه رو شد که دچار نگرانی های شدیدی نسبت به زندگی خود بودند و احساس عدم رضایت از زندگی در آن ها دیده می شد.بدین گونه محققین در صدد تحقیق و بررسی وضعیت سالمندان در ایتالیا بر آمده و سعی کردند که رابطه سالمند را با وضعیت اقتصادی، اجتماعی و حتی بهداشت روانی و فیزیکی او کاملا بررسی کنند.

در بررسی بهتر وضعیت سالمندان، نیاز مبرم به نشان دادن مرزهای زمانی مشخص تر، به خصوص برای بعد از 60 ساله ها دیده می شود.

 

یک زندگی با کیفیت از پیری زودرس جلوگیری می کند.

شرط زندگی بهتر برای سالخوردگان مسلما  فعال بودن آنها در جامعه و احساس مفید بودن آنهاست.دیگر نمی توانیم با یک 60 ساله به گونه ای رفتار کنیم که گویی از جامعه بسیار دور است.برعکس او می تواند از تجربیاتش در جامعه استفاده کرده، با آن چه میداند و با نگاه به گذشته مثمر ثمر باشد.بخش اعظمی از سالخوردگان کاملا منزوی و در محیط بسته خانه خود را حبس کرده اند. ولی آنان هنوز برای ادامه دادن به روابط فامیلی و حتی دوستانه شان کاملا مفید هستند و تنها نیاز به بودن در یک محیط فعال تر با ایجاد علاقه های فرهنگی و اجتماعی متعدد، تفریحات و سرگرمی ها،کمک دیگران، امید به دیدن چشم  اندازی به آینده کوتاه مدت و عدم تاسف و دریغ از گذشته ای که پشت سر گذاشته اند دارند.

58.2% از بازنشستگان ایتالیایی زندگی یی بدون اجبار و همراه با احساس لذت از زندگی می خواهند.این احساس رضایت شامل داشتن فرصت های مناسب برای انجام کارهایی که آنها دوست دارند، فراموش کردن بخش تاریک گذشته شان و پذیرفتن برخی از مسئولیت های اجتماعی و خانوادگی برای آنهاست. دو عامل بسیار مهم برای فعال کردن سالخوردگان، 1- ارتباطات دوستانه بخصوص ارتباط با جوانان و 2- کاربری هر چه بهتر از تفکر و مغز آنهاست. بخش دوم با توجه به رعایت سن آنها می تواند شامل هر چیزی از قبیل متمرکز شدن روی عادات روزمره، فعالیت های همگانی، کنجکاو نگه داشتن آن ها نسبت به علایقشان در جوانی، جذابیت های امروزه زندگی و تمرکز روی اوقات فراغت و سرگرمی شان باشد. از نکات بسیار مهم ترغیب سالمندان و بازنشستگان به زندگی، آشنا کردن آنان با دنیای جوانان امروز،برنامه ریزی برای سفرهای بلند و یا کوتاه مدت آموزش و یادگیری کامپیوتر همانند جوانان است. در بخش تصمیم گیری های دولتی، دولت ایتالیا به خصوص در سالهای اخیر سعی کرده ایجاد مراکز تفریحی برای سالمندان، ایجاد مراکز بهداشتی و درمانی ویژه برای بازنشستگان و برنامه ریزی صحیح برای وضعیت بیمه آنان را در جدول وظایف خود قرار دهد.

بررسی های آماری در این تحقیق مختصر، وضعیت، تحولات و تحقیقات درباره بازنشستگان و سالمندان را از سال 2002 میلادی تا به امروز در کشور ایتالیا مورد بررسی قرار می دهد.

آمار در 5 سال گذشته نشان می دهد که 28.3% از بازنشستگان در ایتالیا معتقدند که زندگی آنها نسبت به گذشته کیفیت بدتری به خود گرفته است و 13.8% از بازنشستگان زندگی امروزشان را بهتر از گذشته می دانند.هر چند در سالهای اخیر این نگاه بدبینانه در این قشر کمتر شده است ولی یک ترس عمومی در بازنشستگان ایتالیایی همواره وجود داشته و آن ترس از کافی نبودن حقوق ماهیانه آنها برای ادامه زندگی است.

31% بازنشستگان در ایتالیا بین 75 تا 79 سال و 42.2% آن ها 80 سال به بالا هستند.مسلما آنان در این سن نگران سلامتی خود بوده و از بیماری های مشکل آفرین می ترسند و واضح است که بین سلامتی و اقتصاد در دنیای امروز رابطه تنگاتنگی وجود دارد. بازنشستگان در ایتالیا نیز مانند تمام کشورهای دنیا، عایدی و در آمد ماهیانه ثابتی دارند. بنابر این آنها می دانند که در هر ماه چقدر می توانند قدرت خرید داشته باشند و تا چه حد می توانند به بهداشت و سلامتی خود رسیدگی کنند. 78.2% بازنشستگان در این کشور صاحب خانه هستند و حدود نیمی از آنان می توانند از نظر مالی در طول زمان کاری خود چیزی برای آینده پس انداز کنند و یا یک سرمایه گذاری کوچک داشته باشند. تنها 12.7% از سالمندان هستند که از شرایط مطلوب بالقوه اقتصادی برخوردار نیستند.

در یک همه پرسی از کارمندان نشان داده شد که 41% از کارکنان آزاد، فکر می کنند برای مردان از سن 61 تا 65 سالگی بازنشستگی لازم است، در حالی که 13% دیگر از کارکنان گمان می کنند حداقل تا پایان 65 سالگی باید کار کنند. 38.2% بازنشستگی قبل از 58 سالگی را درست دانسته و 26.2% از 58 تا 60 سال هنوز بر این باورند که باید تا بعد از 60 سالگی نیز به کار ادامه دهند. قانون قدیم بازنشستگی در ایتالیا، سن بازنشستگی در ایتالیا را برای مردان از 60 سالگی و برای زنان از 56 سالگی تعیین کرده بود. کارکنان و صاحبان قرارداد می توانستند پس از گذراندن 30 سال کاری تقاضای بازنشستگی کرده و دولت هر ماه مبلغی را که در واقع خود کارمندان در طول دوره کاری خود پس انداز کرده بودند ، ماهیانه به حساب آنان واریز می کند.این قانون اما در سال جدید تغییر یافته و" سازمان مرکزی امور بازنشستگان" قانون جدیدی را بر این اساس وضع نمود:

" افرادی که حداقل 35 سال سابقه و قرارداد کاری دارند، می توانند تقاضای بازنشستگی کرده و خواسته آنان از سوی سازمان بازنشستگی مورد قبول قرار خواهد گرفت.از تاریخ 1 ژانویه 2008 تا 30 جون 2009، کسانی که 58 سال سن و 35 سال سابقه دارند،می توانند به سازمان مراجعه نمایند." بدین گونه سازمان بازنشستگی زمان دست از کار کشیدن را 5 سال افزایش داد.

هر ساله یک میلیون نفر از کارکنان، پیش از رسیدن به زمان در نظر گرفته شده، برای بازنشستگی ثبت نام می کنند.در میان کارکنان جوان تر که به آینده خود فکر می کنند، 42.2% وابسته به خانواده هستند. 66.6% به استفاده از سرویس ها و تسهیلات عمومی ویژه بازنشستگان فکر می کنند و 41.2% فعالیت های دیگری خارج از کارهای دولتی دارند.

 ایتالیایی ها برای ساختن یک دوران بازنشستگی شادمانه به هیچ عنوان به حقوق بازنشستگی و سرویس های عمومی برای بازنشستگان اعتماد نمی کنند.اما شرایط اقتصادی سالمندان و بازنشستگان دیگر در مواجهه با فقر نیست و تنها 5.4% از فقیران کل جامعه را تشکیل می دهند.به عنوان مثال در سال 2002، 29.2% از بازنشستگانی که صاحب دو فرزند بوده، بیشتر متوجه فقر گشته اند. 57.8% از ایتالیایی ها با تحت فشار قرار دادن سازمان بازنشستگی مبنی بر قبول بالا بردن سن بازنشستگی به منظور ادامه کارهای پیشین از قبیل سرمایه گذاری ها و انجام فعالیت های دلخواه موافق هستند.در حالی که 59.4% کاملا مخالف با بالا بردن سن بازنشستگی بوده و 56.4% از کارکنان دولتی و قراردادی پیش از رسیدن به سن مورد نظر تصمیم به بازنشسته شدن خود می گیرند.

 

ارزش های مفید سالمندان و بازنشستگان در اجتماع

دگرگونی روابط ایتالیایی در طی زمان و روش زندگی سالمندان در ایتالیا، به تدریج به یک فرهنگ در این کشور تبدیل می شود.فهم ارزش های آنان به یقین بر روی ارزش های اجتماعی بسیار تاثیر می گذارد. سالمندان مهارت خاصی در انجام فعالیت های اجتماعی دارند و تجارب آنها باعث می شود که روی موضوعات عمیق شده و آنها را به نحو احسن انجام دهند. کاری که یک سالمند بر روی یک پروژه انجام می دهد، همچون مارکی است که بر روی یک جنس اعلا گذاشته می شود. این تصور که در اغلب کشورها و به خصوص در میان جوانان وجود دارد که سالمندان مایه دردسر و توقف جامعه هستند، یک اشتباه بزرگ است. اما این که چگونه از وجود آنان در جامعه استفاده شود بسیار مهم بوده و یکی از ارکان اصلی پاسخ به این سوال، شناخت درست این قشر از جامعه است.

در این باره مجله ایتالیایی  * censis  بررسی جامعی از سالمندان به عمل آورده  و در یک همه پرسی از سالمندان ایتالیایی، ارزش های آنان برای زندگی، برای وارد شدن به زندگی اجتماعی و آنچه آنان قصد دارند به کودکان و جوانان بیاموزند را مورد بررسی و چالش قرار داده است.

آماری که در ادامه به دنبال خواهد آمد، از ارزش ها و رفتارهای افراد بازنشسته و میانسال سخن می راند که می تواند برای بهتر شدن زندگی اجتماعی به همه کمک کند: برای 50.1% از سالمندانی که مورد همه پرسی قرار گرفته اند، تجربه و حافظه قوی یک ارزش بوده است. 31% داشتن انسانیت و توجه به روابط انسانی  را بالاترین ارزش دانسته اند. برای 20.2% اعتماد به آینده و احساس اطمینان، 18.6% دقت و مهارت در عمیق شدن روی مسایل مهم را از ارزش های والا دانسته اند. در یک نگاه فهمیده می شود که حافظه خوب و تجربه، یکی از مهمترین عوامل سالمندان برای ارتباط برقرار کردن با جامعه است. می توان از سالمندان پرسید که چه چیز می تواند جامعه را سالم و پویا نگه دارد. چرا که آنان در طی سالیان متمادی تجارب گوناگونی کسب کرده و موقعیت های مختلفی را دیده اند. باز هم در این ارتباط همه پرسی دیگری از سوی این ماهنامه رسمی از سالمندان انجام شده است:

50% از آنان رعایت اخلاقیات را یکی از ارکان مهم سلامتی جامعه می دانند. 36%  نیاز به عدالت و قضاوت درست و صحیح را مهم دانسته اند و  27.4% به احساس مسوولیت و داشتن تعهد رای داده اند.

در جهت کامل کردن این همه پرسی، محققان سعی در تخصصی کردن سووالات نموده و آمار دیگری از سالمندان زن و مرد به طور جداگانه گرفته اند. در این میان سالمندانی که در زمان خود به دانشگاه رفته و دارای حداقل مدرک لیسانس هستند، 24.3% به احساس  مسوولیت، 27% به داشتن صبر و تحمل، 16.9% به داشتن صلاحیت در انجام کارها و 8.1% به احساس تعلق نمودن به اجتماع رای داده اند.

از میان مردان سالمند، 58.2% برای لزوم راست گویی و راست کرداری و 39.3% برای اخلاق گرایی بیشترین اهمیت را قایل شدند. در زنان سالمند ایتالیایی نیز بیشترین میزان  اهمیت در داشتن احساس مسوولیت 21.5% ،  14.9% احترام به طبیعت و 29.3% به عدالت و آرامش اجتماعی ذکر شده است. در بخش های دیگری از این همه پرسی نیز آمده است:  احترام به گذشته 11% ، آماده سازی برای به وجود آوردن صلاحیت  به منظور به عهده گیری یک مسوولیت از 17.5% تا 31.%% ، امید به موفقیت و قدرت ریسک کردن در زندگی از 13% تا 17% ، پیدا کردن لحظه ای درست در مکانی درست برای یافتن یک شانس در زندگی از 6.7% تا 12.8% ، داشتن یک ازدواج مناسب با شخصی ثروتمند 12.9% ، وفاداری و ایمان به خداوند و داشتن خانواده ای خوب 4.5% . همچنین در این آمار به لزوم هماهنگ شدن با زندگی مدرن امروز، لزوم داشتن روابط و دوستان خوب، خوب غذا خوردن و خوب تفریح کردن نیز اشاره شده است.

اما در یک نگاه به رفتار و نوع زندگی سالمندان ایتالیایی در گذشته تا به امروز نشان می دهد که برخی از زوایای زندگی آنان از زمان های قبل تا به امروز تا چه اندازه تغییر کرده است:

زحمت برای انجام کاری در گذشته %6 ،43 بوده و امروزه % 2 ،32 شده است، بدین معنا که %4 ،11 رشد منفی داشته است. خبره بودن حداقل در یک کار خاص: در گذشته %5 ،17 بوده و امروز 5 \31 افزایش داشته است.در واقع رشد نموداری آن نشان می دهد که آنان در این مساله 14% پیشرفت داشته اند.داشتن دوستان خوب و مناسب: در گذشته: 3 \15 امروزه: 6 \20 . در رشد نموداری 3 \5 افزایش دیده شده است. داشتن یک خانواده که بتوانند بر روی آن حساب کنند: گذشته: 3 \21 . امروزه: 6 \19 . در این مهم 7 \1 رشد منفی وجود دارد. داشتن امید و قدرت ریسک کردن: گذشته: 13% . امروزه: 17%. که 4% رشد مثبت داشته. ایمان به خداوند: گذشته: 8 \11 . امروزه: 1 \ 13 . نسبت به گذشته 3 \1 رشد مثبت دیده شده است. پیدا کردن لحظه مناسب در مکان درست برای داشتن آینده: گذشته: 7 \6 . امروزه: 8 \12  که 1 \6 افزایش نموداری را نشان می دهد. داشتن یک ازدواج مناسب: گذشته: 9 \12 . امروزه: 5 \4 . 4 \8 رشد منفی در این مهم در سالمندان ایتالیایی دیده شده است. 

 

بیمه و مشکل استفاده از آن برای بازنشستگان ایتالیایی

بیشترین تقاضا برای بیمه شدن در سالمندان و بازنشستگان، بیمه برای خرید دارو، مراجعه به پزشک و به طور کلی درمان است.رابطه بین سالمند و سلامتی رابطه ای بسیار پیچیده و مهم می باشد. محققان درطی آمار و نظرسنجی   که در سال 2002 انجام دادند،رضایت سالمندان و بارنشستگان را در باره وضعیت بیمه در ایتالیا در آن سال ها جویا شدند.در شمال ایتالیا 62% از سالمندان از وضعیت بیمه شان راضی بودند.در مرکز در حد متوسط به بالا 52% عملکرد بیمه را تایید کرده  در حالی که در جنوب تنها 37% از وضعیت بیمه خود اظهار رضایت کردند.

از میان اشخاصی که به طور مستقیم و یا غیر مستقیم در ارتباط با بیمه و یا مشمولات آن بوده اند، 80.2% خدمات بیمه را بر اساس سرویس دهی  پزشکان متخصص آن قضاوت می کنند. 79.9% بر اساس آزمایشگاه ها و مکان های آنالیز برای تشخیص بیماری، 74.8% امکانات پزشکی و دارو به طور کلی، 68% به آمبولانس ها، عملکرد آنان و تعدادشان، 63.2% بیمارستان ها و 62.8% اورژانس ها و عملکرد آنها را معیار قضاوت برای قابل قبول دانستن سرویس دهی یک بیمه خوب می دانند.این گونه نظر خواهی ها از بازنشستگان و به طور کلی از سالمندان که مصرف کنندگان اصلی بیمه هستند، نشان می دهد که درسال 2002 سرویس های بیمه چندان مطلوب مردم و بازنشستگان نبوده و برخی از قوانین احتیاج به تغییر داشته اند.

با نگاه  دیگری به مشکلات در برنامه ریزی صحیح موسسات بیمه در ایتالیا، بازنشستگان این گونه نظر داده اند:

* 68.6%  از انتظار در صف ها و لیست های انتظار بیمه شکایت کرده  و معتقدند میان بازنشستگان و دیگر اقشار جامعه باید تفاوتی وجود داشته باشد.این در حالی است که در موارد دیگر تنها 28.3% لیست های انتظار وجود دارد.

* 7.5% به متعدد بودن و ناهماهنگی تصمیمات پزشکی اعتقاد دارند.

موارد مورد نظر به ما می گویند که در سال های گذشته عرضه این موسسات نسبت به تقاضا بسیار کمتر بوده است.به طور مثال 40% از سالمندان و بازنشستگان در لیست های انتظار بسیار طولانی،نا امید و منصرف شده و مشکلات خود را از طریق بخش خصوصی و بیمه های خصوصی حل کرده اند. این در حالی است که 17.9% از بازنشستگان از طریق آشنایی ها و دوستی هایی که در موسسات بیمه داشته، ازلیست های انتظار طولانی بیمه جهیده و 2.8% از آن ها با دادن هدیه و یا حتی پرداخت پول موفق شدند از لیست انتظار خارج شده و کار خود را انجام دهند. امروزه هنوز هم کمابیش چنین مشکلاتی برای بازنشستگان وجود دارد.

 به منظور بستن بحث بیمه و سالمندان، محققان در طی یک همه پرسی نظر آنها را از یک بیمه خوب و انتظاراتشان جویا شدند:

* لزوم وسعت دادن تسهیلات و امتیازهای بیشتر به سالمندان و بازنشستگانی  که از استاندارد های یک زندگی معمولی در زمان خود برخوردار نیستند.واضح است که این گونه افراد در دوران کاری خود از وضع اقتصادی متوسطی برخوردار بوده اند، بنابراین وجود تسهیلات و امکانات ویژه حداقل به آنان کمک می کند که دوران پیری آسوده تر و شادمانه تری داشته باشند.

* نمی توان موقعیت سالمندان را بر اساس محل اقامت و یا شهری که در آن زندگی می کنند قضاوت کرد. بلکه آنان باید در شرایطی باشند که بتوانند هنوز هم برای خود شغلی انتخاب کنند و بدین گونه رابطه اقتصادی شان را با دولت حفظ کرده و استقلال داخلی و اجتماعی داشته باشند.

* تسهیلات و امتیازات ویژه ای که شرکت های بیمه برای بازنشستگان و سالمندان تعیین می کند، باید همواره ادامه داشته باشد زیرا تورم و سایر مسایل اقتصادی، با توجه به عایدی ماهیانه یک بازنشسته اغلب با نیازهای او هماهنگی نداشته و تسهیلات ویژه به آنها کمک می کند تا از احساس اطمینان بیشتری نسبت به حفظ سلامتی شان برخوردار باشند. همچنین در بیمه این کشور باید برنامه ریزی جداگانه ای برای سالمندان به وجود آورد. مسلما در این میان حرف از کیفیت بیمه نیز مطرح می شود. بدین معنا که سالمندان و بازنشستگان به بیمه ای با کیفیت متفاوت احتیاج دارند چرا که به یقین خطرهایی که یک سالمند را به طور عادی در رابطه با سلامتی اش تهدید می کند با دیگر افراد عادی متفاوت و حتی جدی تر است.

برای اغلب بازنشستگان ایتالیایی معیار یک سرویس دهی پزشکی مناسب، داشتن آخرین تکنولوژی و کیفیت بالای سرویس دهی آن است.

 

امکانات دولتی و تسهیلات ویژه دولت برای سالمندان و بازنشستگان

به گفته مجله censis در سال 2004 میلادی، بازنشستگان در ایتالیا به تصمیم دولت و سازمان امور بازنشستگی به 7 دسته تقسیم شدند: ( قوانین بازنشستگی در ایتالیا از سوی "سازمان مرکزی بازنشستگان" مورد بررسی قرار می گیرد.  در این تصمیم گیری ها قوانین کل اتحادیه اروپا نیز در نظر گرفته شده هماهنگ با آنان است.)

1-  بازنشستگی ناشی از کهولت سن و پیری

2-  ناتوانی جسمی و یا ذهنی

3-  بازنشستگان ناشی از حوادث غیر مترقبه، کسانی که به دلایل این چنینی صدمات روحی خورده و قادر به کار و حضور در اجتماع نیستند.

4-  بازنشستگی ناشی از مشکلات مادرزادی و کسانی که برای حل آن مشکلات نیاز به مداوا دارند.

5-  ناتوانی های ناشی از اجتماع و زندگی شهری

6-  بازنشستگان اجتماعی

7-  بازنشستگان ناشی از جنگ

این تقسیم بندی برای بهتر شدن قوانین بازنشستگی در ایتالیا وضع شده  و مسوولان می توانند با تقسیم بازنشستگان وضعیت زندگی آنها را بهتر مورد بررسی قرار داده و با توجه به شرایط شان تسهیلات در اختیار آنها بگذارند.این تقسیم بندی همچنین به شناسایی بازنشستگان کشور توسط ارگان های دولتی کمک کرده و  آنان می دانند که در طبقه بندی شان تعداد فرزندان خانواده و وضعیت اقتصادی خانواده آنها نیز مورد دقت قرار خواهد گرفت.

از آن جایی که  اتحادیه اروپا در مجموع بسیار  کوچک است و سیاست های مشترکی بین کشورهای اروپایی وجود دارد، دولت برای بازنشستگانی که پرداخت های بازنشستگی خود را مدتی در ایتالیا و مدتی در کشور دیگر اروپایی انجام داده اند، بدین گونه برنامه ریزی کرده است: چنانچه یک ایتالیایی در خارج از ایتالیا زندگی کرده و پرداخت های بازنشستگی خود را نیمی در ایتالیا و بخشی دیگر را در کشوری دیگر انجام داده است، به عنوان مثال اگر 16 سال را در ایتالیا و 12 سال را در فرانسه انجام داده است، طبق قانون وضع شده  بازنشسته می تواند تقاضای یکی کردن پرداختی های خود را از کشور ایتالیا داشته باشد و سازمان بازنشستگی با ارتباط با کشور مورد نظر سال های پرداخت شخص را یکی کرده و او می تواند پرداخت بیمه بازنشستگی اش را ادامه داده و یا در صورت داشتن 35 سال سابقه کار تقاضای بازنشستگی نماید و در حالی که در کشور دیگری زندگی می کند، عایدی بازنسشتگی خود را دریافت کند.

در ادامه مطالب گذشته مبنی بر عدم اعتماد بازنشستگان دولتی به عایدی ماهیانه شان، دولت قانون جدیدی را به قوانین بازنشستگی اضافه کرد مبنی بر اینکه: " در صورتی که مبلغ پرداختی ماهیانه توسط کارمند که در طول دوران کاری خود به منظور بازنشستگی کنار گذاشته، کافی نبوده و در واقع از نورم طبیعی اقتصادی آن زمان خارج باشد، در این صورت دولت عایدی ماهیانه بازنشسته را اضافه خواهد کرد. عایدی یک بازنشسته در سال 2008  در حدود 580 یورو اعلام شده است. نکته مهم این جاست که قانون دیگری برای تکمیل قانون ذکر شده در ایتالیا وجود دارد که مبلغ در نظر گرفته شده فقط برای یک سال ارزش قانونی داشته و در سال دیگر باید مورد بازنگری و تصمیم گیری مجدد با نگاه به وضعیت اقتصادی و تورم های موجود  قرار گیرد.

در سال های اخیر دولت تسهیلات ویژه ای را برای این قشر در نظر گرفته است.سالمندان در اتوبوس جای ویژه ای برای خود دارند و ناچار نخواهند بود در صورت ازدحام جمعیت بر روی پا بایستند.  

دولت برای آنان کارت مخصوصی صادر کرده است که  می تواند آنها را از صف های طولانی نجات داده و کارهای خود را سریع تر انجام دهند.

در سال جدید قانون دیگری برای کمک به سالمندانی که به هر دلیلی دچار حادثه یا بیماری شده و دیگر نمی توانند به کار ادامه دهند،وضع شد. طبق این قانون زنان در 55 سالگی و مردان در 60 سالگی می توانند بازنشسته شوند.ولی چنانچه شخصی دچار حادثه و یا بیماری خاصی گردیده و نمی تواند به دلایل موجه به کار خود ادامه دهد، سازمان تسهیلات ویژه ای را در اختیار او گذاشته و با اضافه کردن به سال های کاری او، او را به شرایط بازنشستگی نزدیک کرده و در واقع در سالهایی که کارمند مبلغ معینی را برای بازنشستگی خود به دولت پرداخته است، سازمان با اضافه کردن سال کاری او،بقیه ماه هایی را که وی نمی تواند کار کرده و پولی بپردازد را به او می بخشد. اما این تبصره و بخشش سالهای کاری در زمان ناتوانی کارمند نباید بیش از 40 سال باشد، در غیر این صورت این قانون شامل حال کارمند مورد نظر نخواهد شد.

هرگونه توقف فیزیکی یا ذهنی برای کارمندان صاحب قرارداد با دولت، در صورتی که مورد تایید رسمی پزشکان مربوطه قرار گیرد و نشان دهد که دارای حداقل توانایی برای کار نیستند،به این افراد از سوی سازمان ابتدا  به مدت 3 سال بازنشستگی داده خواهد شد. این زمان نمی تواند مشخص و نامحدود باشد اما در مرحله دوم چنانچه بازنشسته تقاضای تغییر قانون مورد نظر را داشته باشد،می تواند تقاضای دیگری را مطرح کرده و پس از 3 بار تایید از سوی پزشکان مختلف مربوطه و قابل اعتماد سازمان، زمان مشخصی برای بازنشستگی فرد در نظر گرفته شده  و نوع بازنشستگی او به بازنشستگی بر اثر کهولت سن (بازنشستگی دایمی) تغییر خواهد یافت.

همچنین برای افرادی که ناشنوا، نابینا و یا لال هستند و به سالمندی رسیده و هیچ گونه عایدی ماهیانه ندارند، تسهیلاتی در نظر گرفته شده است. آنها می توانند با تحویل در خواست خود به موسسه ها و ارگان های مربوط به امور بازنشستگی، از عایدی ماهیانه برخوردار شوند. پس از آنکه پزشکان شبکه های دولتی صحت بیماری یا عدم توانایی فیزیکی آنها را تایید کردند،مبلغ ماهیانه ای برای این افراد در نظر گرفته شده و در دوران بازنشستگی به آنها پرداخت می شود.

از آن جایی که سالمندان در کشور ایتالیا بیشترین در صد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند، مسلما دولت وظیفه دارد برای آنان امکانات خاصی را در نظر بگیرد. در مجموع سالمندان در ایتالیا از زندگی کمابیش آسوده ای برخوردار هستند. آبونمان ماهانه اتوبوس برای بازنشستگان و سالمندان تقریبا نصف قیمت عادی در نظر گرفته شده است. آنها همچنین از سوی دولت برای گذراندن اوقات فراغتشان، مورد برنامه ریزی قرار می گیرند...

 

اوقات فراغت برای سالمندان و بازنشستگان ایتالیایی

برای اوقات فراغت سالمندان نیز تسهیلات ویژه ای وجود دارد. بدین معنی که آنان پس از رسیدن به دوران بازنشستگی می توانند از مراکز تفریحی و ورزشی که از سوی شهرداری تعیین شده است، به طور رایگان استفاده کنند. بسیاری از سالمندان در ایتالیا صاحب خانواده نیستند و یا فرزندان آنها به دلایل متعدد از آنها دور می باشند و نمی توانند از والدین خود نگهداری کنند. در این صورت  سالمندان می توانند شخصی را به استخدام خود درآورند که همیشه همراه آنان باشد و از آنان پرستاری کند. اغلب این افراد (پرستاران سالمندان) مهاجرین خارجی هستند که از کشورهای دیگر به ایتالیا می آیند. بنابراین چنانچه فرد سالمند ایتالیایی از دولت تقاضای اجازه اقامت دایم پرستار شخصی خود را داشته باشد، با آن موافقت کرده و پرستار همیشه می تواند همراه سالمند بماند.

بازنشستگان ایتالیایی نیز مانند سالمندان همه کشورهای دیگر دنیا، مایل هستند بیشترین وقت خود را در طبیعت، پارک ها و مکان های تفریحی بگذرانند. آنان دوست دارند با جوانان و بخصوص کودکان ارتباط برقرار کنند. اغلب بازنشستگان اوقات کاملا بیکاری خود را صرف نگاه کردن به تلویزیون و برنامه مورد علاقه شان کرده و یا مایل هستند در پارک ها یا مراکز تفریحی با دوستانشان گپ بزنند. با این همه آنان از زندگی مدرن امروزه رنج می برند چرا که اکثریت آنان از فرزندانشان دور هستند و فرصتی برای جوانان وجود ندارد که با آنها وقت بگذرانند.بدین گونه حتی بازنشستگانی که دارای خانواده هستند، اغلب از تنهایی رنج می برند. در شهر ها و استان های مختلف ایتالیا بخصوص در ماه های تابستان، تورهای مخصوصی برای بازنشستگان و سالمندان از سوی شهرداری گذاشته می شود و آنها می توانند با ثبت نام در این تورها به طبیعت، مکان های زیبا و دریا بروند. این سفرها با هزینه شهرداری و تحت عنوان " تعطیلات برای بازنشستگان"  انجام می شود.

(برای ایتالیایی ها خوب غذا خوردن و در فصل تابستان به دریا رفتن بسیار اهمیت دارد.) در هر استان ایتالیا هر ماه و در هر فصل از سوی سندیکای بازنشستگان جشن های متعددی برگزار می شود. این جشن ها در طی یک برنامه ریزی معین به بازنشستگان ابلاغ می شود.

بازنشستگان در ایتالیا برای خود سندیکا و انجمن بسیار وسیع و فعالی دارند.این انجمن یا تشکیلات تحت عنوان  ANP در سال 1972 تاسیس شده و 465،000 نفر از بازنشستگان در آن عضو هستند.این انجمن رابطه میان بازنشستگان و دولت را تامین می کند.

سایت های اینترنتی در ایتالیا وجود دارد که مخصوص بازنشستگان و سالمندان بوده و آنها می توانند از طریق این سایت ها هر گونه آدرس اورژانسی را خیلی سریع پیدا کنند.آدرس هایی از قبیل تمام داروخانه های شهر های مختلف، خانه های سالمندان, بیمارستان ها و... از یکی از این سایت ها می توان از terzaet@.com نام برد.

 

دانشگاه برای سالمندان و بازنشستگان

یکی از اقدامات بسیار جالب دولت ایتالیا برای سالمندان و بازنشستگان، احداث دانشگاه برای این طبقه از اجتماع است. این دانشگاه تحت عنوان:" دانشگاه سن سوم" ( همان طور که قبلا نیز این واژه را ترجمه کرده بودیم، منظور سومین دوره از زندگی هر فرد از نظر زمان است که همان دوره سالمندی می باشد.) برای اولین بار در شهر تورینو، یکی از شهر های کشور ایتالیا و در سال 1975 احداث شده است.

این دانشگاه اولین دانشگاه بازنشستگان ایتالیا محسوب می شود. سالمندان برای درس خواندن در این دانشگاه نیازی به حاضر شدن در کلاس درس ندارند بلکه می توانند با ارتباط با کارکنان دانشگاهها و دفاتردانشگاهی، تنها در وقت آزادشان به تحصیل ادامه دهند.

همچنین دولت برای کسانی که در این دانشگاه درس می خوانند،برای تمام پروژه های فرهنگی از قبیل تاتر، سینما، نمایشگاه های هنری  و غیره، 10% تخفیف ویژه قایل شده است.

در مجموع از تمامی اقدامات دولتی اعم از فرهنگی، قانونی و سیاسی، کاملا فهمیده می شود که بازنشستگان و سالمندان در ایتالیا از احترام ویژه ای برخوردار هستند و دولت سعی می کند از توانمندی های آنان تا جایی که ممکن است، استفاده کند. مسلما داشتن یک قشر سالخورده اما سرشار از زندگی و امید و به اندازه کافی دانا و مناسب با شرایط امروزه، به دیگر اقشار جامعه کمک خواهد کرد که از سالخوردگان درس گرفته و بیشتر برای استفاده از تجارب آنان علاقه نشان دهند.


پی نوشت

 

* Censis

Censis  در واقع یک مرکز مطالعات اجتماعی است. تشکلی است که بر روی مسایل اجتماعی_ اقتصادی به طور عمیق و ساختاری تحقیق می کند. این مرکز تحقیقاتی در سال 1964 میلادی در ایتالیا تاسیس شده و مخاطبان اصلی این تشکل، وزارتخانه های مختلف در دستگاه های دولتی، شهرداری  و استانداری ها و کارخانجات بزرگ خواه دولتی و خواه خصوصی هستند.

مجله این تشکل، تحت عنوان همین نام به چاپ رسیده و زمان انتشار آن کاملا در اختیار گردانندگان این تشکیلات می باشد، چرا که این مجله حاوی موضوعاتی است که تاریخ انقضا ندارند.

بخشی از موضوعات جدی و مورد بحث و بررسی censis عبارتند از :

1_ مدارس و دانشگاه ها

2_ بازار کار و موضوعات زیر مجموعه آن

3_ بیمه ها و سیاست های اجتماعی شامل آن

4_تحولات اقتصادی، حمل و نقل و بازارهای زیر مجموعه آن

 

کلیه آمار در این تحقیق برگرفته شده است از"بررسی وضعیت  سالمندان در  ایتالیا" با نگاهی از 2002 میلادی تا کنون و بررسی قوانین وضع شده نیز از سایت اینترنتی www.istat.it برگرفته شده که سایت "سازمان دولتی آمار ایتالیا" است، که آخرین خبرها و اطلاعات لازم از سوی دولت را مستقیما بر روی این سایت  گذاشته  و در دسترس مخاطبان خود قرار می دهد.

 

*منابع

WWW.unitre.net

terzaet@.com

مجله فرهنگی ، اجتماعی ،اقتصادی  censis

www.istat.it

www.inps.it

 

 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
آدرس فیس بوک رایزنی فرهنگی

اینستاگرام  رایزنی فرهنگی

کانال تلگرام رایزنی

سفارت جمهوری اسلامی ایران - رم

صفحه رایزنی فرهنگی در یوتیوب

گزارش های تصویری حمید معصومی نژاد در فیسبوک

ايرانيان خارج از کشور

واحد مرکزی خبر

پرتال ایران

زبان فارسي

فارسي بياموزيم

مؤسسه اسلامي امام مهدي (عج)
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 7852
Visitorsofday : 33
Visitorsofpage : 1549777
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 2.0156

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت