پنج شنبه ٠٦ آذر ١٣٩٩ فارسي|Italian
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
برج ميلاد - تهران
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   
آشنایی با آکادمی هنرهای زیبای رم Accademia di Belle Arti di Roma

 منبع :

 نويسنده : رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران - رم    ایمیل : istitutoculturaleiran@gmail.com

 نوشته شده در تاريخ : 1389/09/27   ( آخرين ويرايش : 1389/09/27 )

آشنایی با آکادمی هنرهای زیبای رم

مقدمه:

یکی از فضاهای آموزشی هنری در ایتالیا هم چون اغلب کشورهای اروپایی "آکادمی هنرهای زیبا" است. آکادمی های هنرهای زیبا در ایتالیا را نمی توان به عنوان یک دانشکده تعریف نمود، چرا که به طور معمول شیوه ایی کاملاَ مجزا و خود مختار از دانشگاه را دارد. در آکادمی هنرهای زیبا رشته هایی از هنرهای تجسمی همچون گرافیک، مجسمه سازی، نقاشی، دکوراسیون و رشتۀ طراحی صحنه به عنوان تنها شاخۀ تئاتری تدریس می شود. در سالهای اخیر رشته هایی همچون مولتی مدیا، ویدئو آرت، مرمت و رشته هایی تخصصی در زمینۀ ارتباطات و ارزشیابی آثار هنری معاصر نیز به این آکادمی ها افزوده شده است.

در حال حاضر این رشته ها به صورت دوره های سه ساله برگزار می شوند. دانشجویان پس از طی دورۀ سه ساله میتوانند در دوره های دو سالۀ تخصصی در رشته های فوق ادامه تحصیل دهند. البته در حال حاضر رشته های جدید همچون تکنولوژی جدید در هنر(مولتی مدیا)، مرمت و ... فقط در دوره های سه ساله وجود دارند و تنها در رشته های مجسمه سازی، نقاشی، دکوراسیون، گرافیک و مجسمه سازی امکان ادامۀ تحصیل در دوره های تخصصی می باشد.

آکادمی هنرهای زیبا در شهرهای رم، فلورانس، ونیز، میلان، بولونیا، کاتانیا، تورینو و ناپل وجود دارند. و بهرحال با توجه به موقعیت و شرایط فرهنگی هر یک از شهر ها تفاوت هایی در زمینه رشته های آموزشی و شیوۀ تدریس وجود دارند. به طور مثال در آکادمی هنرهای زیبا میلان علاوه بر رشته های فوق یک دورۀ دکتری پژوهشی نیز وجود دارد. و یا در آکادمی هنرهای زیبا بولونیا معمولاً از شیوه های عملی آموزشی بیشتری به خصوص در رشتۀ طراحی صحنه استفاده می شود و دانشجویان امکان تجربۀ عملی در این رشته را دارند.

با توجه به اهمیت آکادمی هنرهای زیبا در رم به عنوان یکی از معتبرترین مراکز آکادمیک آموزش رشته های مختلف هنری در ایتالیا و همچنین اروپا، در ادامه این مرکز معتبر آموزشی را مورد بررسی قرار می دهیم.

.

تاریخچه:

آکادمی هنرهای زیبا رم یکی از قدیمیترین و مشهورترین آکادمی های هنرهای  زیبا در ایتالیا است. قدمت آن به قرن 1500 میلادی یعنی دوران ارج نهادن و تجلی هنر در ایتالیا بر می گردد. در ابتدا آکادمی هنرهای زیبا، آکادمی "سن لوکا" نامیده شده بود. پس از آن که آکادمی به سمت توسعۀ پژوهشی و آموزشی سوق پیدا کرد، به نام "مؤسسۀ هنرهای زیبا" و پس از آن به "آکادمی هنرهای زیبای رم" تغییر نام داد.

در حال حاضرآکادمی هنرهای زیبا رم در مرکز شهر در یک مجموعه ساختمان های قدیمی به نام "ساختمان های نعل اسبی" (به دلیل فرم نعل گونۀ ساختمان از لحاظ معماری) قرار دارد. این مجموعه در دهۀ 40 قرن 18 ساخته شده است.

 

شیوۀ تدریس و طرح درس:

دروس تدریسی در این آکادمی به دو دسته دروس اجباری و دروس اختیاری تقسیم بندی شده است. به عنوان مثال در رشتۀ طراحی صحنه، درس های اجباری شامل تاریخ هنر و طراحی صحنه به صورت زنجیره ای در طی 4 سال با انتخاب استاد متخصص در یک شیوۀ خاص آموزش داده می شوند. بدین ترتیب دانشجو از ابتدای ورود به آکادمی با انتخاب نوع و شیوۀ آموزشی مورد علاقه خود تا پایان تحصیلات همراه با یک استاد تعلیم می یابد. اگر به طور مثال علاقمند به طراحی صحنۀ اپرا و یا تئاتر لیریک باشد و یا علاقمند به طراحی صحنۀ تلویزیونی باشد، میتواند با انتخاب استاد موردنظر طی دوران تحصیل در رشتۀ مورد علاقه تخصص یابد و به دنبال آن برای جذب کار مسیر روشن تری را در پیش بگیرد. 

این شیوۀ آموزشی تک بعدی با یک استاد ویژه (البته فقط در مورد درس های اجباری) باعث شده دانشجو در یک سبک و یا یک شیوۀ خاص آموزش عمیق تری کسب نموده و در ادامۀ تحصیل هدفمندتر باشد. ولی در هر حال از معایب این شیوه میتوان عدم تجربه کافی و آشنایی با دیگر شیوه ها و محدودیت در شناخت کلی از رشته مورد نظر را نام برد. با این وجود آکادمی برای هر یک از دانشجویانی که مایل به تغییر شیوۀ آموزشی خود باشند، این امکان را ایجاد کرده که تا سال دوم آموزشی فرصت انتخاب و تغییر استاد خود را داشته باشند.

در رشته های همچون نقاشی و مجسمه سازی علاوه بر درس های اجباری نقاشی و تاریخ هنر، آناتومی و طراحی از آناتومی از مهمترین واحد های درسی محسوب می شود و همچنین برای رشتۀ دکوراسیون واحد درسی چاپ از اهمیت بسیاری برخوردار است.

طرح درس هر یک از رشته ها بر اساس الزامات و اختیارات پایه ریزی شده است، به همین منظور درس های اختیاری بسیار متنوعی برای دانشجویان وجود داشته و با توجه به علاقه مندی و استعداد خود می توانند  این واحد های درسی  را در طول دوران تحصیل انتخاب نمایند.  واحدهای درسی همچون زیبای شناسی در هنر، اصول ابتدایی در معماری، ریخته گری، کارگردانی، عکاسی، طراحی لباس، مدل سازی و غیره از درس های انتخابی برای تمامی دانشجویان طراحی صحنه، نقاشی،دکوراسیون و مجسمه سازی می باشد. به طور متوسط در هر یک از رشته های هنری، دانشجو سالانه میتواند علاوه بر درس های  اجباری دو درس اختیاری نیز بگذراند. 

دانشجو پس از گذراندن دورۀ سه ساله دیپلم درجه یک را کسب می کند و در ادامه میتواند با گذران دورۀ دو ساله تخصصی در رشتۀ مورد علاقۀ خود تحصیلات خود را ادامه دهد.

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
آدرس فیس بوک رایزنی فرهنگی

اینستاگرام  رایزنی فرهنگی

کانال تلگرام رایزنی

سفارت جمهوری اسلامی ایران - رم

صفحه رایزنی فرهنگی در یوتیوب

گزارش های تصویری حمید معصومی نژاد در فیسبوک

ايرانيان خارج از کشور

واحد مرکزی خبر

پرتال ایران

زبان فارسي

فارسي بياموزيم

مؤسسه اسلامي امام مهدي (عج)
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 14138
Visitorsofday : 65
Visitorsofpage : 1549809
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 1.6406

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت