پنج شنبه ٠٦ آذر ١٣٩٩ فارسي|Italian
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
سی و سه پل اصفهان
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   
كتابخانه مجلس ايتاليا

 منبع :

 نويسنده : اکبر قولی    ایمیل : ghowli@gmail.com

 نوشته شده در تاريخ : 1389/09/20   ( آخرين ويرايش : 1389/09/20 )

 

در سال 1848 ميلادي در زمان پادشاهي ساردينا كه دولت بيانيه اي براي ايجاد يك حكومت همراه با قانون اساسي را پيشنهاد نمود ، اولين اقدام پس از ايجاد مجلس ، تاسيس يك كتابخانه بود .

در سال 1864  كه مجلس به پايتخت جديد يعني فلورانس انتقال مي يافت ، كتابخانه داراي حدود 22000 جلد كتاب بود .  بعد از آن يعني در سال 1871 كتابخانه به رم و به ساختمان مونته چيتوريو (‌Montecitorio  ) منتقل شد . در اوايل قرن نوزدهم تعداد كتاب ها به 100000جلد و در سال 1947 به سيصد هزار جلد رسيد و در حال حاضر نيز كتابخانه داراي حدود 800000 جلد كتاب است .

اهداف مثبت اين كتابخانه تبليغ براي خريد كتاب ، به خصوص كتب جديد و معتبر با موضوعات مختلف و متنوع شامل موضوعات عمومي ، حقوقي و قانون گذاري ، اقتصاد وسياست و كتب تحقيقي در زمينه قانون گذاري در ساير كشورها و  كشورهاي داراي قانون اساسي جهت كمك به نمايندگان در ارائه طرحها و لوايح قانوني ميباشد.

همزمان سعي بر علاقه مندي كشورهاي ديگر خصوصا كشورهاي داراي دولت پايدار براي خريد كتب منتشر شده  گرديد  و همين امر باعث رونق سرمايه و ترقي كتابخانه شده است .

از جمله خدمات عرضه شده كتابخانه  به نمايندگان عبارت است از :

ارائه اطلاعات و مدارك و اسناد در مواردي از قبيل آداب پارلماني ، روند قانون گذاري در ايتاليا از گذشته تا كنون و همچنين در كشورهاي ديگر و كشورهاي مشترك المنافع و كتب تحقيقي و آداب و عقايد حقوقي و حقوق بين الملل ( تطبيقي ) و همين طور ارائه بيوگرافي و كتاب شناسي بر روي موضوعات معين .

انتشارات دوره اي كتابخانه

-         تهيه بولتن براي تازه هاي قابل دسترسي و موجود

-          نحوه قانونگذاري در كشورهاي خارجي

-          تهيه فهرست منابع

-          فهرست اسناد و پرونده ها و مدارك تاريخي

-          انتشار موضوعات براي قانونگذاري تطبيقي و بين المللي

-         جمع آوري و انتشار مصوبات

-         انتشار بحث هاي مربوط به سنديكاي بازرسي

 

نحوه امانت دادن كتب به نمايندگان

اعضا و نمايندگان مجلس مجازند تا ده جلد كتاب را براي مدت سه ماه به امانت گيرند .

 

كاتولوگ ها

خريدهاي كتابخانه تا قبل از سال 1955 در كاتالوگي كه به ترتيب حروف الفباي نام مولفان كتاب و عناوين آن منظم شده بود گردآوري و هزينه خريد از سال 1956 تا 1976 و از سال 1977 تا 1983 ، نيز در فرهنگ نامه اي ذكر گرديده كه در كارتكس هاي مشخص در راهروي منتهي به سالن مشهود است .

از اول ژانويه سال 1984 نيز تمام فعاليت هاي كتابخانه به صورت كاتولوگ درآمده و در كامپيوتر ثبت گرديده و بر روي شبكه اينترنت كه از طريق كامپيوتر موجود در سالن مطالعه و دفتر اطلاعات در دسترس قرار مي گيرد امكان استفاده مستقيم را براي مراجعين فراهم مي آورد .

 

مجموعه قوانين مصوب در ايتاليا كه در دسترس خوانندگان است به شرح ذيل مي باشد :

-         مجموعه اي از سال 1948 تا 1825   ( Celeripera )

-         بولتن  Piemontese  از سال 1815 تا 1859

-         دوره روزنامه هاي منتشر شده حكومت سلطنتي ايتاليا از سالهاي 1860 تا 1946

-         دوره روزنامه هاي منتشر شده درسيستم حكومت جمهوري در ايتاليا   1946

-         مجموعه رسمي مصوبات و لوايح قانوني از 1861 تا 1959

-         مجموعه مصوبات جديد  ( Demorteino PEM  )

 

سالن ها :

علاوه بر سالن استراحت و راهرو  كه در طبقه همكف واقع شده ومدارك و اسناد مجلس و سنا  و همچنين تمام مجله هاي رسمي استان هاي ايتاليا  در آن قرار دارد سالن هاي ديگري نيز وجود دارند كه عبارتند از:

-         سالن كپرياته ( Sala della Capriate  )

-         راهروي مجلل ( Corridoio monumentale )‌

-         سالن حقوق ايتاليائي

-         سالن قانونگذاري خارجي و قوانين تطبيقي 

سالن كپرياته : ‌در طبقه دوم مجلس سالن كپرياته قرار دارد. كتابخانه مستقر در اين سالن  بر طبق سيستم Dewey  طبقه بندي شده و مربوط به تاريخ و سياست بوده و موضوعاتي در خصوص اخبار ،‌ تاريخ جهان و تاريخ اروپا و تاريخ بعضي از كشورهاي اروپا را ( به صورت جداگانه ) در خود جاي داده است .

در بالكن سالن نيز ، اطلاعات مربوط به آسيا ، اروپا ،‌ امريكا و استراليا قرار دارد . در انتها نيز بخش تاريخي و مسائل مربوط به دانش و تفكر سياسي و نوع دولت ها و احزاب و روابط بين الملل و مدارك ديپلماتيكي به چشم مي خورد .

راهروي مجلل : اين راهرو مملو از كتاب هاي مرجع و تخصصي ، دائره المعارف هاي عمومي و تخصصي است . در بالكن نيز كتابشناسي عمومي و ملي و كاتولوگ هاي شامل بيوگرافي عمومي و ملي و همچنين مطبوعات كه همگي با نظم طبقه بندي شده اند ، قرار دارد . موضوعات منفرد نيز در آخر هر قسمت مربوط  قرار داده شده و آنها نيز بر اساس طبقه بندي Dewey  مرتب گرديده اند .

 

سالن حقوق ايتاليايي : اين سالن شامل عملكردهاي اصلي درزمينه  حقوق ايتاليائي و طبقه بندي آن نيز بر اساس سيستم Dewey  است .

كتابهاي دستي و راهنما ، عهدنامه ها و قراردادها ، تفسير ساختاري كدها ، قوانين و مجموعه اي از مصوبات و حقوق قضائي در اين سالن نگهداري مي شوند . 

براي موضوعات مهم تر نيز بانك هاي اطلاعاتي حقوقي مختلف با روش اصولي و منظم تري طرح ريزي شده است . مانند طرح ريزي براي حقوق پايه اي و پارلماني و كارهايي با مشخصه مطالعاتي خاص .

سالن قانونگذاري خارجي و حقوق تطبيقي : در اين سالن مجموعه اي مكتوب از لوايح ، فهرست ها ، برنامه ها ، جدولهاي قانونگذاري ، كدها ، مجموعه مصوبات در اوراق جداگانه ( كارتكس ) ، دست نوشته هاي حقوقي و تفسيرهاي متون قانونگذاري نگهداري ميشود .

قفسه بندي هاي اطراف سالن نيز شامل موضوعات منفرد درباره كشورهاي خاص و يا داراي فضاي جغرافيائي مشخص مي باشد .

قفسه بندي مركزي شامل موضوعات گوناگون درباره حقوق تطبيقي عمومي و حقوق بين المللي كشورها و بر اساس ترتيب جغرافيائي طبق سيستم Dewy  منظم شده اند.

به عنوان مثال مجموعه  ايالت هاي امريكا به ترتيب حروف الفبا هستند و بعد مصوبات دولت فدرال قرار دارد .

ترتيب كتابها با تعقيب نظم جغرافيائي ، سيستم Dewey  را دنبال مي كنند . مجموعه اصلي قوانين رسمي جاري نيز در راهروي مقابل به ترتيب حروف الفباي كشورها است .

مجموعه فعاليت هاي پارلماني كشورهاي خارجي نيز در انبارها قرار دارند .

طبقه پنجم ، سالن روزنامه ها و مجله هاي دوره اي و فصل نامه ها مي باشد . حدود 1200 تا 2300 عنوان از اين روزنامه ها و مجله هاي دوره اي در كتابخانه قرار دارند . نظم عنوان ها و سرفصل ها براساس طبقه بندي Dewey  است . آخرين جزوه هاي رسيده نيز در معرض نمايش هستند و جزوه هايي كه هنوز به ثبت نرسيده اند در اتاق پشت قرار دارند . در راهرو مجاور سالن آرشيو دوره مجلد 5پنج ساله آخر هر مجله موجود مي باشد . درهر سالن و راهرو نيز دستگاه كپي قابل دسترسي است . همچنين راهنماي تمام روزنامه ها و مجلات ادواري با علامت اولين سال انتشار قرار دارد . علامت  P . A  نشان دهنده مجموعه مجلات ادواري مربوط و علامت  B  نمايانگر جزوه و مجلاتي است كه هنوز به ثبت نرسيده اند.

 

قوانين مربوط به پذيرش مراجعين :

دراين مورد كتابخانه مجلس ويژگي خاصي در رشته هاي علوم قضائي وحقوقي ، اقتصاد و علوم اجتماعي و تاريخي دارد .

 

اولويت طبقه بندي مراجعين به ترتيب زير ميباشد :‌

-         استادان و پژوهشگران دانشگاه ها

-          وابستگان ادارات دولتي

-          اعضاي انجمن هاي صنفي

-         محققين شركت هاي دولتي و خصوصي

-    فارغ التحصيلان و دانشجويان دانشگاه ها در رشته هاي حقوق ، اقتصاد ، علوم اجتماعي ، تاريخ  كه براي  انجام پروژه يا كار تحقيقي بايد معرفي نامه از دانشگاه مربوطه را به همراه داشته باشند ..

مراجعين مي توانند كتابهائي را كه در انبارها موجود است حداكثر تا 4 جلد به امانت برند .

 

كاتولوگ ها :

-       كاتالوگ از سال 1848 تا 1955

تاليف كاتالوگ در سال 1855 آغاز شد ( كارت مشخصه متحرك )

كاتالوگ به دو قسمت تقسيم مي شود . يك قسمت بر اساس اسامي مولفين شخصي و قسمت ديگر براي عناوين كه در ميان آنها تعداد قابل توجهي كارهاي تجديد چاپ شده و فعاليتهاي آكادميك وجود دارد .

اين كاتالوگ ها تحقيق با موضوع خاص را آسان مي سازد . همين طور استفاده از روش micro fish   استفاده از  اين منظور را آسان تر نموده است .

-       كاتولوگ از سال 1956 تا 1983

اين كاتالوگ ها شامل فرهنگ نامه و شناسنامه مشخص نويسنده است . عنوان و موضوعات نيز به ترتيب حروف الفبا منظم گرديده و همچنين  تعداد زيادي از مجلات را  نيز در بر مي گيرد .

-       كاتالوگ بر روي شبكه كامپيوتري  1984

از اول ژانويه 1984 كتب خريداري شده به شكل كاتالوگ بر روي سايت كامپيوتري با سيستم

Dobis – Li bis   قرار گرفته است و به صورت ويدئو ترمينال مستقيما براي مراجعين قابل دسترسي است . ترتيب آنها نيز بر اساس نام مولف ، عنوان ( يا كلمات خاص معني دار داخل عنوان ) و موضوع و تعداد مي باشد و  بر پايه سيستم Dewy  تنظيم شده است .

استفاده كنندگان دائم مي توانند از همين كاتالوگ (‌ CABI ) با سيستم اطلاعاتي retrieval  stairs در بانك اطلاعاتي پارلمان استفاده كنند .

-       كاتالوگ  دوره هاي جاري :  ( كاتالوگ هائي كه هرچند يكبار چاپ مي شوند )

-       كاتالوگ دوره هاي بسته  :‌  ( يعني ديگر چاپ نمي شوند )‌

اين كاتالوگ ها شامل بانك هاي اطلاعاتي بي ربط و ناهماهنگ ،‌ مربوط به يك دوره تاريخي يا فضاي جغرافيائي مشخص مي باشند . تعداد آنها حدود 4000 عدد است .

-       كاتالوگ ادبيات خاكستري LE tteratusa grigia online ( LEGO ) :

ادبيات خاكستري ، جوابگوي درخواست هاي پارلمان در خصوص مدارك و اسنادي كه شامل  مطالعه ، تحقيق ، پژوهش و بررسي  پرونده خدمات حمايت گران از فعاليت هاي پارلمان ميباشد. از قبيل  موسسات بيروني  مانند وزارت خانه ها ، موسسات محلي ، انيستيتوهاي تخصصي ، مركزهاي مطالعاتي و تحقيقاتي و همچنين مراكز دولتي و خصوصي كه اهداف و خواسته هاي پارلمان را در زمينه ي سياسي- پارلماني ، پيگيري مي نمايند .

ليست با اطلاعات روزانه بانك هاي اطلاعاتي ( LEGO )‌ مطابقت مي كند و از سال 1993 طبق قانون كتابخانه بايد روابط دولتي را نيز جمع آوري كند .

طرحLEGO   ، گنجاندن انتشارات ادبيات خاكستري را در كاتالوگ ها پيش بيني كرده است  و به تناسب موضوع ، كارتهاي مشخص را چه در شبكه اينترنت و چه در بانكهاي اطلاعاتي موجود در سيستم بانك هاي اطلاعاتي پارلمان  در دسترس قرار مي دهد .

 

-      كاتالوگ هاي تعداد مجلات ادواري :

اين كاتالوگ ها شامل كتابشناسي مقاله هاي  حدود 2500 مجله ايتاليايي و خارجي  است . كارتهاي مشخصي براي مجله هاي دوره اي با موضوع حقوق و علوم اجتماعي در بانكهاي اطلاعاتي با سيستم RIVI  موجود است .

 

 

تعداد مجموعه ها و بودجه :

در حال حاضر  مجموعه كتابهاي كتابخانه به حدود 900000 جلد  مي رسد . طبيعي است كه قسمت زيادي از اين كتابها را موضوعات مربوط به پارلمان در برگرفته است  و همين امر باعث گسترش كتابخانه در شاخه هاي بسيار شده است ؛ اين شاخه ها عبارتند از : حقوق ، تاريخ ، علوم و آئين سياسي و اجتماعي و اقتصاد .

به مجموعه قانونگذاري و مجلس در ديگر كشورها نيز توجه ويژه مبذول شده و كتابهاي زيادي نيز در خصوص انتشارات سازمانهاي بين المللي وجود دارد.

توليد ناشران خارجي نيز حدود 35 % مي باشد .

در كتابخانه كلكسيون كاملي از تمام اعمال پارلماني ، مجلس ، سنا ، قراردادها و مجموعه اي از منابع خبري روزانه به طور مرتب وجود دارد .

بر طبق قانون مصوب بتاريخ 1939/2/2 در زمينه حقوق مطبوعات و ماده 11 آن ، تمام وزارت خانه ها و موسسات دولتي و خصوصي كه كتابي با موضوع سياسي ، اقتصادي ، حقوقي و اجتماعي چاپ مي كنند ، موظفند يك جلد از آن را به كتابخانه مجلس ارائه دهند .

بودجه لازم براي هزينه هاي خريد نيز از محل بودجه اي كه براي انيستيتوهاي تحقيقي - پژوهشي و انستيتوهاي خاص در نظر گرفته شده تامين مي شود .

مجموعه انتشارات به شكل سري بندي و در حدود 10000 مورد است و عناوين مجله هاي ادواري نيز 2500 مورد مي باشد.

بودجه اي نيز براي خريد كتابهاي آنتيك و نسخ خطي و كمياب منظور شده است ؛ مانند كلكسيون هاي ارزشمند از قرون 15 تا 19 و همين طور مجموعه اي از قوانين  دولت هاي قبل از اتحاد ايتاليا و كلكسيون با ارزشي از جزوه هاي متصل به كتابهاي مربوط به موسسات و شركت هاي فعال در قرن 19. ( موضوع  اين جزوه ها درباره مسائل تاريخي ، سياسي ، اقتصادي و ادارات دولتي مربوط مي باشد ).

2000 كتاب و جزوه در خصوص اطلاعات در باره ناشران بين قرون 16 تا 19 نيز موجود است كه بودجه عظيمي را صرف خود نموده  است .

 

 

فعاليت ها و انتشارات :

كتابخانه نتايج تحقيقات و پژوهش ها در زمينه مصوبات و قوانين و حقوق قضائي را با توجه به جغرافياي ملي ، اروپائي و بين المللي انتشار مي دهد .

كتابخانه همچنين پيگيري اخبار روز به روز شبكه هاي اطلاعاتي را در مورد كتابشناسي ، پارلمان و قانونگذاري به عهده دارد .

 

 خدمات براي نمايندگان و كارمندان داخلي :‌

-    تحقيق  درباره قانونگذاري و سلسله مراتب آن ، پژوهش در مورد حقوق استاني و حقوق تطبيقي و بين المللي و حقوق ايتاليائي و خارجي

-         كتابشناسي تجزيه و نقد و دلائل Bibliografie analitiche , critiche ragionate

-         خريد كتابها يا مجلات بر اساس پيشنهاد و نياز استفاده كنندگان

-         امانت كتاب جهت استفاده در داخل و بيرون از كتابخانه

-         تحويل مدارك و تجديد چاپ شده ها و گراورها

-         تشكيل كلاسهايي براي آموزش نحوه دسترسي به بانكهاي اطلاعاتي

-         ارائه خدمات براي مراجعين بيروني

-         راهنمايي براي نحوه تحقيق در اعمال روزانه پارلماني

-         راهنماي چگونگي استفاده از كاتالوگ ها

-         سازماندهي سالن ها در جهت مشاوره و دسترسي

-          فتوكپي

 

كتابخانه همچنين جزوه اي هم  به نام “ كتابچه ضمائم جديد ” دارد كه هر پانزده روز يك بار چاپ مي شود . همين طور نشريه داخلي كه بنا به درخواست هر نماينده برايش ارسال خواهد كرد .

از سال 1990 نيز نشريه ديگري با عنوان L S  منتشر ميشود كه حاوي قانونگذاري خارجي و تركيب قانون ها و طرحهاي اوليه قوانين مورد بحث در پارلمان هاي فرانسه ، انگليس ، آلمان ، اسپانيا و همچنين كنگره امريكا كه از سال 1997 به آن اضافه شده مي باشد .

نشريه هاي ديگري نيز از جمله :‌

-    جمع آوري آيين ها :‌ منتخب برگزيده اي از مقالات مجله هاي مربوط به موضوع و وقايع روزانه همراه با يادداشت هاي داخلي

-         پرونده مدارك تاريخي :‌  مجموعه اي از متن ها و اسناد تاريخي وقوانين پارلمان

-    موضوعات قانونگذاري تطبيقي : جمع آوري متن هايي به طور روزانه و مدارك تطبيقي روي متن هاي منفرد با كارتهاي مشخصه داخلي و تركيبي

-          كارتهاي مشخصات تطبيقي

-         خلاصه روابط موسسات ، آداب پارلماني و قانونگذاري تطبيقي با مشخص كردن نوع ساختار

-    موضوعات مدارك كتابشناسي : ‌تجزيه كتابشناسي بر روي موضوعات روزمره كميسيون ها با تاكيد  بر روي متن هاي منوگرافي ، مقالات مجله ها و ديگر موضوعات درباره اسناد و همين طور تكميل دوباره متن هاي با ارزش است.

 

موضوعات متفرقه و مهم :

-         نحوه پذيرش و استخدام كارمندان و تلاش در جهت ارتقا سطح علمي آنان

-    پذيرش و استخدام كارمندان كتابخانه مجلس از طريق كنكور ورودي صورت مي گيرد . چنانچه كارمندي مشغول به تحصيل در دانشگاه باشد ،‌ مي تواند نيمه وقت كار كند و  هنگام امتحانات با اجازه نامه مخصوص براي ساعتهاي امتحان ، مرخصي بگيرد .

-    هر ماه مجله اي منتشر مي شود  كه فهرست كتابهاي جديد در آن است ، نمايندگان مي توانند  كتاب جديدي را درخواست بنمايند تا بعدا براي آنها ارسال شود .

-          هر سال بيلان ساليانه با ذكر تمام هزينه ها و تهيه مي شود .

-         مجله اي  حاوي مقالات و موضوعات برجسته و مهم روزنامه هاي كشورهاي نيز از ديگر انتشارات مي باشد .

 

 

 

نحوه كامپيوتري كردن سيستمها :

از اول ژانويه 1984 تمام كتابخانه به سيستم كامپيوتري مجهز شد و نحوه اداره كردن و تحقيق و خدمات كتابخانه نيز كامپيوتري گرديد .

سيستم شامل برنامه اي است كه به طور نسبي زمينه هاي زير به اين نرم افزار مجهز شده اند :

-         تحقيق خريد كاتالوگ كردن امانت دادن كتابها گزارش كار مجله هاي دوره اي آمار

-    حدود 160 مجموعه از دايره المعارف هاي آنتيك ومدرن  به زبانهاي مختلفي و حدود 130 مجموعه  دايره المعارف هاي تخصصي شامل موضوعات حقوقي ، مذهبي ، جامعه شناسي ، سياسي ، كشاورزي ، اقتصاد ، فلسفه ،‌جغرافي و.

 

نظرگاه كتابخانه به انتشارات سازمانهاي بين المللي :

كتابخانه مجلس انتشارات سازمانهاي بين المللي زير را جمع آوري مي كند :

FAO , UNESCO , OCDE , OMS , BIT , UEO , CEE , ONU   همچنين بودجه مالي بين المللي و شوراي كشورهاي اسكانديناوي و شوراي اروپا .

 

نحوه گسترش  منابع كتابخانه :

افزايش كتابهاي كتابخانه مجلس سالانه حدود 16000 جلد كتاب است ،  كه بنا بر آمار اخيرشامل  64% خريد كلي كتاب ،‌ 18 % حقوق مطبوعات ، 11%‌  مبادله و 7%  هديه مي باشد .

 

تقسيم بر اساس موضوعات ضمائم :

1 حقوق                                                            4/27 %

2 اقتصاد ، امورمالي ، آمار                                       7/11 %

3 سياست خارجي و داخلي                                     47/13%

4 كار و امور اجتماعي و تعليم وتربيت و خدمات           6/10 %

5 تاريخ و جغرافي                                                10 %

6 -كشاورزي ، صنعت ، بازرگاني ،حمل ونقل وارتباطات  85/7 %

7 كتابشناسي ، كامپيوتر ، امورمشاوره                         20/6 %

8 جامعه شناسي                                                   4 %

9 ادبيات                                                             5/2 %

10- مذهب و فلسفه                                                70/1 %

گسترش كتابخانه در قسمت زبانهاي خارجي بيش از يك سوم ضمائم را دربرمي گيرد .

 

ضمائم :

در بيلان كتابخانه براي خريد منوگرافي ، كارهاي مسلسل ،‌كلكسيون هاي قانونگذاري ، مجله و كتابهاي دوره اي  و صحافي كتابها ، بودجه ساليانه اي درنظر گرفته شده است.

 

مبادلات :

كتابخانه ، مبادله اعمال و فعاليت هاي پارلماني را  با تعداد زيادي از كشورها  انجام مي دهد . افزون بر اين ، كتابخانه از قسمت انتشارات سازمانهاي بين المللي ، قسمتي از انتشارات RDT  و همين طور از طرف آكادمي علوم روسيه و كتابخانه لنينگراد نيز تغذيه مي شود .

 

هدايا :

تعداد زيادي از هدايا از طرف موسسات و سازمانهاي مختلف است . اين هدايا  قسمتي از ادبيات خاكستري را دربرگرفته و غالبا بسيار با ارزش هستند . تعداد زيادي هديه  نيز از طرف ناشران سازمان هاي رسمي مانند انتشارات CEE  اتحاديه اروپا است .

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
آدرس فیس بوک رایزنی فرهنگی

اینستاگرام  رایزنی فرهنگی

کانال تلگرام رایزنی

سفارت جمهوری اسلامی ایران - رم

صفحه رایزنی فرهنگی در یوتیوب

گزارش های تصویری حمید معصومی نژاد در فیسبوک

ايرانيان خارج از کشور

واحد مرکزی خبر

پرتال ایران

زبان فارسي

فارسي بياموزيم

مؤسسه اسلامي امام مهدي (عج)
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 4017
Visitorsofday : 23
Visitorsofpage : 1549767
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 2.0313

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت