يکشنبه ٢٥ آذر ١٣٩٧ فارسي|Italian
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
شيراز
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

با حضور اکبر قولی؛ رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در رم برگزار گردید

نشست "ادبیات و جامعه در خاورمیانه"

اکبر قولی رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در ایتالیا؛ پروفسور کارلو چرتی رایزن فرهنگی سابق ایتالیا در ایران و استاد فعلی دانشگاه ساپینزا شهر رم؛ پروفسور آنّا وانزان استاد دانشگاه و مترجم؛  و فریال صباحی روزنامه نگار و منتقد سخنرانان این نشست بودند.

در این نشست، پس از گزارش اجمالی پروفسور چرتی از تحولات اجتماعی دوره هشت ساله دفاع مقدس و افزایش نقش و فعالیت زنان در جامعه و تبعاً عرصه ادبیات؛ اکبر قولی رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در ایتالیا نیز طی سخنانی بیان داشت: "بخش قابل توجهی از حجم مناسبات همه جانبه دو فرهنگ و تمدن غنی و پرقدمت ایران و ایتالیا در طول تاریخ آن؛ به تبادل فرهنگی و آشنایی متقابل؛ و انتقال دانش و تجربه، از مجاری ای نظیر انتقال نسخ خطی و برگردان متن اختصاص داشته است. جریان های اصلی ترجمه فارسی – لاتین و در ادامه فارسی – ایتالیایی در ادوار مختلف آن، اهداف مختلفی... را تعقیب نموده است. این روند در ایتالیای معاصر؛ در فضای تحریفات رسانه ای، وارد دوره جدیدی گردیده که در آن، پرسش از واقعیت ایران، بخش قابل توجهی از پاسخ قابل اعتماد خود را در آثار سینمایی؛ سفرنامه های اخیر غالباً تصویری گردشگران ایتالیایی و ترجمه ادبیات معاصر فارسی یافته است... رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در ایتالیا... در حوزه ترجمه و نشر آثار ادبیات معاصر فارسی نیز فعال بوده و از همکاری در این خصوص استقبال می نماید. برای جلب همکاری مترجمین و ناشرین علاقه مند به ترجمه آثار ادبیات معاصر فارسی در ایتالیا، طرح حمایت از ترجمه کتب فارسی به دیگر زبان ها(تاپ) پیش بینی گردیده که رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در ایتالیا، متولی انجام هماهنگی ها و پیگیری ها با مترجمین و ناشرین ایتالیایی علاقه مند به شرکت در این طرح می باشد و از هرگونه پیشنهاد همکاری در این خصوص استقبال می نماید". 

در ادامه پروفسور وانزان، مترجم و استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه میلان نیز طی سخنانی بیان داشت: " طبیعی است که غنای فرهنگ ایرانی در ادبیات هم تاثیر گذاشته و ... ایران را دارای فرهنگی پیشرو نسبت به دیگر کشورهای منطقه سازد؛ پیشرو بودنی که با خودآگاهی نیز همراه است". وی در پایان سخنان خود، نقش نویسندگان زن ایرانی د رخلق ادبیات دفاع مقدس را اجمالا تشریح نمود. 

سخنران پایانی این نشست دکتر فریال صباحی روزنامه نگار و منتقد ایرانی - ایتالیایی بود که ضمن تشریح ساختار تحرک اجتماعی زنان در ایران معاصر، خاطر نشان ساخت: " متاسفانه، ایرانی که ما از آن صحبت می کنیم برای ایتالیایی ها ناشناخته باقی مانده و رسانه ها نیز در این ناآشنایی تأثیرگذار بوده اند... اگر ایران دارای غنای فرهنگی نبود، اکنون ما باید در ایران نیز شاهد وضعیتی نظیر عراق می بودیم... مسأله پناهجویان که امروزه خاطر غرب؛  به ویژه اروپا و ایتالیا را مشوش ساخته، مسأله ای است که ایران چند دهه است با آن دست و پنجه نرم می کند. در حال حاضر، بابت چند صد هزار پناهجویی که غرب باعث آوارگی ایشان شده، لرزه بر اندام اروپا افتاده؛ این در حالی است که، از پناهجویان عراقی و سوری که بگذریم،  ایران میزبان چهار میلیون پناهجوی افغان می باشد که امکان تحصیل و درمان را نیز برای ایشان فراهم نموده است".

پروفسور چرتی در جمع بندی نهایی خود از سخنرانان این نشست، ضمن اعتراف به تحریف رسانه ای واقعیت ایران معاصر در ایتالیا، ابراز امیدواری نمود که با استمرار مساعی و همکاری رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران با فعالان ایتالیایی عرصه فرهنگ، بتوان بر این تحریفات فائق گردید. 

نمایشگاه  بین المللی کتاب رم  که با عنوان "کتاب بیشتر، آزادی بیشتر" از سال 2002 م. اغاز به فعالیت نموده، به نمایش آثار ناشرین متوسط و خرد ایتالیایی اختصاص دارد و با 55 هزار بازدید کننده در نخستین دوره برگزاری، از اقبال عمومی برخوردار است. این نمایشگاه که هرساله طی 4 روز در ماه دسامبر برگزار می گردد، در دوره گذشته پذیرای 20 هزار عنوان کتاب از 409 ناشر بوده که 80 هزار نسخه آن به فروش نیز رسیده است. تعداد بازدیدکنندگاه این دوره نمایشگاه بین المللی کتاب رم، از مرز 100 هزار بازدید کننده گذر نموده است. 

انتشارات Brioschi اخیرا  چهار داستان "بامداد خمار"؛ "من و اتاق های زیر شیروانی"؛ "روز حلزون" و"هیچ وقت"  را از 4 نویسنده  زن ایرانی ترجمه و منتشر نموده است.

 


١٢:٥٣ - 1396/09/28    /    شماره : ٦٩٤١٥١    /    تعداد نمایش : ١٢٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
آدرس فیس بوک رایزنی فرهنگی

اینستاگرام  رایزنی فرهنگی

کانال تلگرام رایزنی

سفارت جمهوری اسلامی ایران - رم

صفحه رایزنی فرهنگی در یوتیوب

گزارش های تصویری حمید معصومی نژاد در فیسبوک

ايرانيان خارج از کشور

واحد مرکزی خبر

پرتال ایران

زبان فارسي

فارسي بياموزيم

مؤسسه اسلامي امام مهدي (عج)
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 737146
Visitorsofday : 177
Visitorsofpage : 1420278
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 2.9531

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت