يکشنبه ٢٥ آذر ١٣٩٧ فارسي|Italian
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
اصفهان
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

با حضور رضا جمشیدی؛ وابسته رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در ایتالیا برگزار گردید

نشست معماری "ساخت و ساز با خشت خام"

در این نشست که با همکاری رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در ایتالیا؛ انجمن معماران و شورای معماران جوان شهر رم برگزار می گردید، پس از نطق افتتاحیه مدیر انجمن معماران و نمایندگان شورای معماران جوان و وابسته رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در شهر رم، آناهیتا آریان؛ پویا خزعلی(ویدئو کنفرانس)؛ Maddalena Achenza؛ Stefan Pollak و Enrico Grillo در خصوص ساخت و ساز با خشت خام در ایتالیا؛ هند و ایران؛ بادگیر؛ سازه های خشت خام در فهرست میراث جهانی یونسکو؛ طرح ها و توسعه اخیر این سازه ها؛ و معماری پایدار سخن راندند. 

دکتر "آنتونیو  لوئیجی استلّا ریشتر"؛ نماینده سابق انجمن معماران جوان نخستین سخنران این نشست بود  که طی سخنانی بیان داشت:  "ایران می تواند برای تمامی معمارانی که در عرصه‌ی معماری پایدار فعالیت دارند، نمونه مناسبی باشد... آن چه باعث حیرت من در سفر اخیر به ایران شد، حضور فعال و زنده‌ی معماری پایدار در بافت کلان شهرهای ایران است؛ به گونه ای که برخلاف دیگر کشورها که سازه های خشتی فقط در حاشیه شهرها و روستاها دیده می شود؛ معماری پایدار در بافت شهرهای بزرگی نظیر اصفهان، شیراز و بالاخص یزد، هنوز حضور داشته و کماکان فعال است".

سخنران بعدی این نشست جمشیدی؛ وابسته رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در ایتالیا بود که طی سخنانی اظهار داشت: "... سرآمدی  معماران ایتالیایی از یک سو؛ و منحصر به فرد بودن مکتب معماری ایرانی از سوی دیگر، موجب گردیده که بخش قالب توجهی از همکاری های فرهنگی ایران و ایتالیا در حوزه معماری در جریان باشد. این همکاری ها نظر به جایگاه آن، در سند برنامه اجرایی همکاری های فرهنگی دو کشور مورد تأکید قرار گرفته و در قالب همکاری های بین دانشگاهی جهت انجام تحقیقات و برپایی کارگاه های آموزشی مشترک؛ و اطلاع رسانی در خصوص نتایج آن به شکل برپایی همایش یا انتشار کتاب، در جریان است. رایزنی فرهنگی علاوه بر پیگیری و هماهنگی جهت انعقاد تفاهم نامه بین دانشگاه ها و مؤسسات تحقیقاتی دو کشور در این حوزه، پیگیری و هماهنگی طرح های مستقل نقشه برداری و مرمت؛ یا تحقیقات متخصصین ایتالیایی در ایران را نیز برعهده داشته و در برگزاری همایش و انتشار نتایج این تحقیقات نیز مشارکت نموده که همکاری در برگزاری همایش های معماری متعدد نظیر (خشت و آینه) در همین مکان؛ یا مساعدت به انتشار کتاب مصور دو زبانه فارسی – ایتالیایی (ایران: شهرها، مسیرها، کاروانسراها) تنها نمونه هایی از آن است. به ویژه در حوزه سازه های خشت خام در معماری ایرانی که موضوع نشست حاضر نیز می باشد؛ رایزنی فرهنگی پیش از این، علاوه بر هماهنگی و پیگیری سفر معمار استفانو روسو به ج.ا.ایران جهت انجام تحقیقات در خصوص معماری کویری ایران، در برپایی نمایشگاه های متعدد حاوی نتایج این تحقیقات و انتشار آن در قالب کتاب (فلات قاره ایران: سرچشمه تمدن و الهام) نیز مشارکت داشته است. آن چه رایزنی فرهنگی را به این میزان توجه و تمرکز بر موضوع معماری پایدار ایرانی ترغیب نموده، علاوه بر ارزش معمارانه گونه ای زنده از معماری پایدار، ارزش نمادین فرهنگی آن است. جهت درک این ارزش نمادین، کافی است در نظر گرفته شود، فرهنگ و تمدن ایران اسلامی؛ و کلیه ابنیه شاخصی که این فرهنگ و تمدن با آن ها شهرت جهانی یافته و نمونه های برجسته ای از آن در شهرهای شیراز؛ اصفهان؛  یزد و... یافت می شوند؛ نه در غنای طبیعت دره رود نیل؛ یا مدیترانه؛ بلکه در حاشیه کویر شکل گرفته اند. این واقعیتی است که با افتخار از آن یاد و با غرور آن را روایت نموده؛ اما فروتنانه... از هرگونه همکاری تحقیقاتی و... در این حوزه، استقبال می نماییم".

دکتر آناهیتا آریان؛ معمار جوان ایرانی- ایتالیایی مقیم ایتالیا سخنران بعدی این نشست بود که در خصوص نسبت معماری پایدار و حفاظت از محیط زیست به ایراد سخن پرداخت و خاطر نشان ساخت: "یک سوم از جمعیت دنیا در خانه های خشتی ای زندگی می کنند که در مقابل بسیاری از بلایای طبیعی مقاوم هستند". 

محور اصلی سخنان دکتر "مادّالنا  آچنزا" سخنران بعدی این نشست نیز، پاسخ به انتقادات رایج در خصوص بناهای خشتی بود. وی در بحشی از سخنان خود بیان داشت: "تجربه ثابت نموده، اگر سازه های خشتی به صورت استاندارد بنا شوند، نه تنها در مقابل رطوبت و زلزله مقاوم هستند؛ بلکه می توانند به صورت سازه های مرتفع نیز احداث گردند".

دکتر پویا خاضعی سخنران بعدی این نشست؛ از طریق ویدیو کنفرانس، گزارش اجمالی ای از سازه های خشتی در معماری مسجد؛ بادگیر؛ آب انبار و سرداب های ایران ارائه نمود و در پایان، "پولاک" و "گریلّو"  نیز در خصوص آخرین تحولات و دست آوردها در احداث سازه های خشتی و مصالح تجدید پذیر  آن،  گزارش هایی را ارائه نمودند.

پرسش و پاسخ بخش پایانی این نشست بود.


١٧:٢٨ - 1396/09/27    /    شماره : ٦٩٤٠٨٤    /    تعداد نمایش : ١٢١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
آدرس فیس بوک رایزنی فرهنگی

اینستاگرام  رایزنی فرهنگی

کانال تلگرام رایزنی

سفارت جمهوری اسلامی ایران - رم

صفحه رایزنی فرهنگی در یوتیوب

گزارش های تصویری حمید معصومی نژاد در فیسبوک

ايرانيان خارج از کشور

واحد مرکزی خبر

پرتال ایران

زبان فارسي

فارسي بياموزيم

مؤسسه اسلامي امام مهدي (عج)
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 737148
Visitorsofday : 182
Visitorsofpage : 1420283
Onlinevisitors : 4
PageLoad : 2.2813

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت