يکشنبه ٢٥ آذر ١٣٩٧ فارسي|Italian
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
اصفهان - پل خواجو
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

با حضور اکبر قولی؛ رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در ایتالیا برگزار گردید:

نشست معرفی طرح چند محوری همکاری باستان شناسی ایران و ایتالیا در سایت باستان شناسی شهر سوخته

در آغاز این نشست، پس از خوشامدگویی و معرفی اجمالی طرح توسط  پروفسور Gianluca Tagliamonte؛ رییس دانشکده میراث فرهنگی دانشگاه Salento،  اکبر قولی؛ رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در ایتالیا، طی سخنانی بیان داشت: " همکاری ایران و ایتالیا در کاوش ها و تحقیقات باستان شناسی در سیستان، اگر بر نسل نوین همکاری های فرهنگی دو کشور که با انعقاد موافقت نامه همکاری فرهنگی سال 1958 م. تحقق یافت، تقدم نداشته باشد، لااقل با آن هم زمان است و تا دوره معاصر که در بندهای 17 – 11 فصل 1 برنامه اجرایی همکاری های فرهنگی سال های 2018 – 2015 م. تفصیل یافته، در روندی رو به رشد، استمرار داشته است. این همکاری ها از چهار وجه برای ما حائز اهمیت است: 1- دو فرهنگ و تمدن غنی و پرقدمت ایران و ایتالیا، ریشه های تاریخی دیرین و مشترکی دارند که بخشی از آن در قالب مناسبات همه جانبه؛ به ویژه همکاری های فرهنگی تجسم یافته است. بر این مبنا، ترجیح ما این است که کاوش ها و تحقیقات باستان شناسی مان را با مشارکت ایتالیا که از حیث این هم ریشگی، در این گذشته سهیم است، به انجام رسانیم؛ 2- موضوع این اکتشافات از حیث مرکزیت منطقه در دوره تاریخی خود حائز اهمیت است. بقایای به دست آمده نظیر چشم مصنوعی یافت شده نیز در نوع خود منحصر به فرد می باشد و علاوه بر این، تغییرات زیست محیطی منجر به زوال تمدن ها، مسأله مهمی است که امروز نیز با آن دست به گریبان بوده و تحقیقات باستان شناختی در خصوص آن، می تواند راه گشای پیش گیری و برنامه ریزی های بهتر برای آینده باشد؛ 3- توانایی ایتالیا در تحقیقات و کاوش های باستان شناسی بر ما پوشیده نیست و این توانایی با قریب به 60 سال فعالیت Ismeo در سیستان شکل تجربه ارزشمندی را به خود گرفته که افق آتی آن نیز در بندهای 17 – 11 فصل 1 برنامه اجرایی همکاری های فرهنگی سال های 2018 – 2015 م. دو کشور پیش بینی گردیده است".

وی در خاتمه سخنان خود  ضمن تقدیر از فعالیت های مؤسسه ایتالیایی مطالعات آفریقا وشرق Ismeo در کاوش ها و تحقیقات باستان شناسی شهر سوخته، بیان داشت: " امیدوارم که با بهره گیری از تجارب این مؤسسه، باب جدیدی از تحقیقات و کاوش های شهر سوخته، با مشارکت دانشگاه Salento آغاز گردد. همکاری هایی که به ویژه می تواند در قالب توسعه موزه و پژوهشگاه شهر سوخته استمرار یابد".

سخنران بعدی این نشست پروفسور Paur R. Arthur از مدرسه عالی و تخصصی میراث فرهنگی بود که طی سخنانی، شیوه مرمت آثار باستانی کشف شده در شهر سوخته را تشریح نمود و عنوان داشت: "شرایط زیست محیطی منطقه شهر سوخته این امتیاز را فراهم نموده که آثار یافت شده تا حد زیادی دست نخورده باقی بماند و از گزند ویرانی در امان باشد؛ با این وجود، آثار عدیده ای وجود دارد که لازم است جهت مرمت آن ها، با همکاران متخصص ایرانی خود تبادل نظر نماییم تا موفق به مرمت آن ها گردیم".

پروفسور Francesca Baffi؛ استاد باستان شناس دانشگاه Salento در ادامه این نشست، ضمن تشریح فعالیت های  این دانشکده در سایت شهر سوخته که از زمان انعقاد تفاهم نامه همکار ی این دانشگاه با طرف ایرانی؛ طی ده ماه گذشته انجام یافته، ابراز امیدواری نمود که طی مدت اجرای این تفاهم نامه ی پنج ساله، بتوان اکتشافات ارزنده ای را به دنیای باستان شناسی عرضه نمود.

سخنرانان بعدی؛ پروفسور Alberto Basset و Girolamo Fiorentino بودند که به معرفی طرح های  مشترک تحقیقاتی خود با دانشگاه های ساری و شهید بهشتی تهران در خصوص بهبود شرایط زیست محیطی و حفاظت از آبزیان پرداختند.

پروفسور Enrico Ascalone؛ استاد باستان شناسی در دانشگاه "گوتینگن" آلمان و مدیر هیأت ایتالیایی طرح باستان شناسی شهر سوخته، سخنران بعدی این نشست بود که ضمن معرفی اجمالی فعالیت های هیأت متبوع خود در شهر سوخته، عنوان داشت که طی دوره‌ی ده ماهه ای که از آغاز این فعالیت ها سپری گردیده، موفق به تألیف چهار مجلد مجموعه مقالات در این خصوص شده که دو مجلد آن در آینده نزدیک منتشر خواهد شد؛ و دو مجلد دیگر نیز پس از بازبینی انتشار خواهد یافت.

وی در ادامه، پیام دکتر سجادی؛ رئیس طرح باستان شناسی شهر سوخته، که به علت مشغله‌ موفق به حضور در این نشست نشده بود را برای حضار قرائت نمود.

پروفسور Giuseppe Ceraudo و دستیاران ایشان؛ دکتر Veronica Ferrari و دکتر Paola Gauci سخنرانان بعدی این نشست؛ با نمایش فیلم کوتاهی در خصوص نحوه‌ی نقشه برداری های هوایی اولیه از شهرسوخته، جزئیات طرح نقشه برداری این سایت باستان شناسی را برای حضار تشریح نمودند.

پس از تشریح فعالیت های آزمایشگاهی انجام یافته روی آثار جانور شناختی یافت شده در کاوش های شهر سوخته توسط پروفسور Jacopo De Grossi و دستیار ایشان دکتر  Claudia Minniti، آخرین سخنران این نشست؛ پروفسور Girolamo Fiorentino نیز، فعالیت های آزمایشگاهی روی بقایای گیاهی به دست آمده از کاوش های شهر سوخته را تشریح نمود.

دانشگاه Salento پس از انعقاد قرارداد همکاری با پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ج.ا.ایران، تحقیقات میدانی و نقشه برداری هوایی در سایت باستان شناسی شهر سوخته را با بهره گیری از جدید ترین فن آوری ها در حوزه هایی نظیر گیاه – باستان شناسی و جانور – باستان شناسی آغاز نموده تا تصویر زندگی انسانی؛ گیاهی و جانوری زیست محیط شهر سوخته در هزاره سوم پیش از میلاد را بازسازی نماید. از جمله اقدامات هیأت باستان شناسی ایرانی- ایتالیایی در این خصوص، مطالعات میان رشته‌ای جهت نقشه‌برداری و برآورد عرصه و حریم دقیق شهر سوخته؛ و تبارشناسی ژنتیکی ساکنین این شهر و تشخیص بیماری ها؛ شرایط زیستی و سبک زندگی ایشان بوده است.

کاوش ها و تحقیقات باستان شناسان ایتالیایی در شهر سوخته از سال 1967م. توسط مؤسسه ایتالیایی مطالعات آفریقا و شرق آغاز گردیده است. سایت باستان شناسی شهر سوخته با 280 هکتار مساحت و 5000 سال قدمت، یکی از پیشرفته ترین شهرهای دنیای باستان است. کاوش ها در این سایت باستان شناسی که  17 امین اثر تاریخی ایران است که در فهرست میراث جهانی "یونسکو" ثبت گردیده، همچنان در قالب همکاری های بین المللی ادامه دارد و دانشگاه Salento نیز اخیراً به جمع همکاران در این حوزه افزوده شده است. 


١٧:٣٥ - 1396/08/08    /    شماره : ٦٨٨٨٢٦    /    تعداد نمایش : ١١٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
آدرس فیس بوک رایزنی فرهنگی

اینستاگرام  رایزنی فرهنگی

کانال تلگرام رایزنی

سفارت جمهوری اسلامی ایران - رم

صفحه رایزنی فرهنگی در یوتیوب

گزارش های تصویری حمید معصومی نژاد در فیسبوک

ايرانيان خارج از کشور

واحد مرکزی خبر

پرتال ایران

زبان فارسي

فارسي بياموزيم

مؤسسه اسلامي امام مهدي (عج)
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 737145
Visitorsofday : 175
Visitorsofpage : 1420276
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 2.2344

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت