چهارشنبه ٣٠ خرداد ١٣٩٧ فارسي|Italian
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
جشن نوروز 1389
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

نشست رونمایی از برگردان ایتالیایی منظومه "خسرو و شیرین" برگزار گردید

منظومه "خسرو و شیرین" نظامی با عنوان ایتالیایی Khosrow e Sirin: Amore e saggezza nella Persia antica (خسرو و شیرین: عشق و خرد در ایران باستان) توسط خانم پروفسور دانیِلا مِنِگینیDaniela Meneghini؛ استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه کافوسکاری Cà Foscari ونیز به زبان ایتالیایی ترجمه گریده و در سال 2017 م. توسط انتشارات Ariele به چاپ رسیده و با قیمت 24 یورو روانه بازار نشر ایتالیایی زبان گردیده است.

در این نشست که با استقبال ایرانیان مقیم و علاقه مندان ایتالیایی فرهنگ و ادب پارسی همراه بود؛ علاوه بر مترجم این منظومه، اکبر قولی؛ رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در ایتالیا نیز در سالن حضور داشت.

در آغاز این نشست، اکبر قولی؛ رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در ایتالیا، پس از تقدیر از مترجم ایتالیایی منظومه "خسرو و شیرین" و قرائت کنندگان اشعار، طی سخنانی بیان داشت: " نظامی (1209-1141) در گنجه که در عصر وی، بخشی از ایران محسوب می گردید و در حال حاضر در ج.آذربایجان واقع است، تولد و وفات یافت... سرکار خانم دانیِلا مِنِگینی... نگارنده یکی از معتبرترین کتب دستور زبان فارسی به ایتالیایی می باشد؛ و تخصص و تسلط وی به تاریخ ادبیات ایران؛ به ویژه در عصر سلجوقی؛ عصری که نظامی در آن می زیسته، به ترجمه وی از منظومه خسرو و شیرین عمقی بخشیده که از عنوان ثانوی این برگردان؛ یعنی (عشق و خرد در ایران باستان) نیز بر می آید. این رویکرد به چرخشی در مطالعات ایران شناسی در ایتالیا مربوط است که ... این مطالعات را به زبان و ادبیات فارسی محدود ننموده و به آن عمقی فرهنگی می بخشد".

قولی در ادامه ضمن اشاره به نصب تندیس نطامی در محل پارک بورگزه شهر رم با عنوان شاعر آذربایجانی، بیان داشت: "نصب تندیسی از نظامی به عنوان شاعری آذربایجایی؛ بدون تأکید بر پارسی گو بودن وی، متضمن شی پنداری ای در خصوص این شاعر بزرگ و جریان ساز است که وی را با چشم پوشی از ژرفنایی که اثرش را آیینه بازتاب (عشق و خرد در ایران باستان) می سازد، به یک شی موجود در خاک آذربایجان که اکثریت غالب با زبان فارسی آشنایی نداشته و اشعار وی مسکوت می مانند، فرو می کاهد. ایران، تلاش بیرون از مرزهای فعلی خود در حوزه فرهنگ و تمدن ایرانی، در راستای ادعای تملک میراث این فرهنگ و تمدن را در نهایت به معنای ارزش این میراث و مایه مباهات خود می داند؛ اما از یک سو فرهنگ آذری را غنی تر از چنین تملک سطحی ای دانسته و از سوی دیگر و به ضرورت ادای دین فرهنگی به مشاهیر خود، معرفی نظامی را به جامعه فرهیخته ایتالیا؛ صرفاً به عنوان شاعری آذربایجانی، غیر واقع نمایانه دانسته و ابهام زدایی در این خصوص را بر خود فرض می داند". 

رایزن فرهنگی کشورمان در خاتمه با تشکر مجدد از سرکار خانم دانیلا منگینی، مطالعه برگردان ارزشمند ایشان را به فرهیختگان ایتالیایی زبان پیشنهاد نمود.

در ادامه، سخنران بعدی خانم پروفسور مِنِگینی ضمن معرفی اجمالی اثر، به ترجمه های فرانسوی و روسی آن اشاره نموده و با تأکید بر این که این اثر به زبان آذری نیز ترجمه گردیده؛ به اختلاف نظرها در خصوص آذری یا ایرانی خواندن نظامی اشاره و وی را شاعری جهانی ارزیابی نمود. 

وی در ادامه با اشاره به عنوان فرعی این برگردان؛ یعنی "عشق و خرد در ایران باستان" خاطر نشان ساخت که این عنوان حسب ناشناخته بودن این اثر برای مخاطب ایتالیایی زبان برگزیده شده تا "عاشقانه" بودن منظومه را معرفی نموده و خاطر نشان سازد که این عشق در عین حال متضمن معنای نمادین کمال از ظلمت به نور و آگاهی نیز می‌باشد.

در ادامه بخش هایی از منظومه "خسرو و شیرین" توسط دکتر ابولحسن حاتمی؛ مدیر انجمن مردم بنیاد الفبا شهر رم و همسر ایشان خانم دکتر گائودیا شاکّا Gaudia Sciacca به زبان های فارسی و ایتالیایی قرائت شد که با استقبال پرشور حضار مواجه گردید.

خانم پروفسور مِنِگینی از رهگذر تفسیر ابیات قرائت شده، تلاش نمود تا ویژگی ساختاری و مفهومی این منظومه را معرفی نماید و خاطر نشان ساخت که این منظومه یکی از قدیمی ترین آثار ادب فارسی است که قهرمان آن یک زن است؛ زنی که در عین حال مروج هنجارهای اخلاقی نیز می باشد.

وی در خاتمه، با اشاره به دشواری های ترجمه ی منظومه ای نظیر "خسرو و شیرین" بر تلاش خویش جهت ارائه‌ی ترجمه ای وفادار به متن تأکید نمود.

شایان ذکر است که در سال 2012 م. تندیسی از نظامی در محل ویلّا بورگِزِه Villa Borghese شهر رم نصب و با حضور مقامات ج.آذربایجان و شهرداری رم رونمایی گردید که در شناسنامه آن؛ بدون اشاره به پارسی گو بودن نظامی، وی شاعری آذربایجانی معرفی گردیده بود. این امر در آن زمان با مخالفت گسترده ایرانیان مقیم مواجه گردید که با امضاء طوماری خواستار تصحیح این شناسه شدند و این شکایت به طور رسمی نیز توسط رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ایران در ایتالیا تا کنون در حال پیگیری است.

 


١٧:١٣ - 1396/03/15    /    شماره : ٦٧٩٥٨٢    /    تعداد نمایش : ٢٩٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
ثبت نام در چهلمین دوره آموزش زبان فارسی

آدرس فیس بوک رایزنی فرهنگی

اینستاگرام  رایزنی فرهنگی

کانال تلگرام رایزنی

سفارت جمهوری اسلامی ایران - رم

دستاوردهاي انقلاب

صفحه رایزنی فرهنگی در یوتیوب

حج ابراهیمی

گزارش های تصویری حمید معصومی نژاد در فیسبوک

ايرانيان خارج از کشور

واحد مرکزی خبر

پرتال ایران

زبان فارسي

فارسي بياموزيم

مؤسسه اسلامي امام مهدي (عج)
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 715995
Visitorsofday : 157
Visitorsofpage : 1373429
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 1.6562

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت